Kasza z lnu i niepalny lakier do drewna na giełdzie w Warszawie

PAP
09-03-2009, 19:15

Kasza z lnu i pęczniejący, niepalny lakier do drewna, "inteligentne" ubranie strażaka - to niektóre z nowatorskich rozwiązań zaprezentowanych na otwartej w poniedziałek w Warszawie XVI Giełdzie Polskich Wynalazków.

Na wystawie w warszawskim Muzeum Techniki zaprezentowano polskie wynalazki nagrodzone w 2008 roku na czołowych międzynarodowych targach wynalazczości m.in. w Belgii, Francji, Szwajcarii, Moskwie.

Na XVI Giełdzie Polskich Wynalazków zgromadzono 150 eksponatów. "Zaprezentowane są tu tylko wynalazki nagrodzone, ze wszystkich dziedzin, jakie można sobie tylko wyobrazić: ekologia, fizyka, chemia, budownictwo, żywność" - powiedział PAP kurator wystawy Piotr Zarzycki.

"To są wynalazki bardzo poważne. W wielu przypadkach bardzo bogato nagrodzone. Jeśli wynalazek np. dostaje cztery złote medale, na czterech różnych wystawach, nie jest to przypadek - komentuje Zarzycki. - Mamy tu takie nowatorskie rozwiązanie jak uniwersalna linia do pokryć galwanicznych cienkich drutów w układzie ciągłym, który otrzymało złote wyróżnienie w Warszawie, dwa złote medale w Brukseli i Seulu oraz srebrny w Chinach".

Niektóre z eksponatów są już produkowane i można je kupić w wybranych sklepach, np. novum z Instytutu Włókien Naturalnych - kaszki lniane. "Jest to całkowicie nowy wyrób, zupełnie na świecie nieznany. Do tej pory nikt nie wpadł na to, żeby zrobić kaszę z lnu - komentuje Zarzycki - Próbowałem, i jest to dobre. Można jeść tę kaszkę z sosem, mlekiem, z masłem".

W produkcji jest również lakier pęczniejący "Expander FR", najnowsze osiągnięcie Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania. Według Zarzyckiego, jest to lakier, który zabezpiecza powierzchnię drewnianą. W razie pożaru lakier tak spęcznieje, że nie dopuści ognia do powierzchni drewnianej. Lakier ulegnie zwęgleniu i ogień się sam wygasi. "Jest to genialne rozwiązanie. To jeden z najciekawszych wynalazków na tej wystawie, bo zabezpiecza nasz majątek" - komentuje Zarzycki.

Współtwórczynią lakieru "Expander FR" jest kobieta - dr Maria Władyka-Przybylak. Jest ona jedną z kobiet wynalazczyń, zaproszonych na spotkaniem z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, które odbędzie się w środę w Pałacu Prezydenckim.

W tym roku odbędzie się w Seulu specjalna wystawa wynalazków, których autorkami są kobiety - poinformował Zarzycki.

Ciekawe innowacje zaprezentował warszawski Instytut Chemii Przemysłowej. Są to nowe kompozyty polimerowe pozyskiwane z odpadów poliwęglanów, zwłaszcza płyt kompaktowych. Wynalazek zdobył dwa złote medale w Su Zhou i Brukseli.

"Postanowiliśmy użyć przemiał z tych płyt już po modyfikacji i doprowadzić do powstania pełnowartościowego tworzywa" - komentuje swój wynalazek doc. dr hab. Regina Jeziórska z Instytutu Chemii Przemysłowej.

"Jest to tworzywo konstrukcyjne do zastosowania w budowie komputera - obudowa, klawiatura. Mamy gatunki tworzywa opracowane z różnymi dodatkami, np. z grafitem. Mogą być zastosowane też jako bieżnie do gry w kręgielniach" - powiedziała Jeziórska.

Kolejnym wynalazkiem, stworzonym z myślą o ochronie życia i zdrowia jest ubranie strażackie nowej generacji. W stroju, przygotowanym przez Centralny Instytut Ochrony Pracy w Łodzi, umieszczone zostały czujniki, które mierzą podstawowe funkcje organizmu, tj. częstość akcji serca czy temperaturę ciała. Te informacje są przekazywane drogą radiową do komputera umieszczonego w wozie strażackim. Dzięki temu stan zdrowia ratownika może być monitorowany podczas akcji. Kiedy pojawia się zagrożenie zdrowia lub życia, strażak dostaje informację, że ma się natychmiast ewakuować.

Jak podkreślają organizatorzy, celem Giełdy jest pokazanie publiczności polskich wynalazków, które zdystansowały inne na międzynarodowych targach wynalazczości, m.in. w Brukseli, Genewie, Norymberdze, Kuala Lumpur, Moskwie, Paryżu. Można też poznać prace i pomysły laureatów Konkursu Polski Produkt Przyszłości, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wiele eksponatów prezentowanych na XVI Giełdzie Polskich Wynalazków to tylko prototypy. Jak mówi Zarzycki, niektóre wynalazki istnieją na razie tylko w sferze idei. "Można nawet powiedzieć, że przekraczają możliwości, nie tyle technologiczne, ile mentalne, żeby móc wdrożyć je do produkcji".

Organizatorami Giełdy są: Muzeum Techniki NOT, firma Eurobusiness- Haller oraz Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Honorowy patronat sprawuje minister nauki i szkolnictwa wyższego.

XVI Giełda Polskich Wynalazków Nagrodzonych na Światowych Targach Wynalazczości w 2008 roku potrwa do 15 marca. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kasza z lnu i niepalny lakier do drewna na giełdzie w Warszawie