Katalonia nie popsuła początku IV kwartału

Daniel Schittek Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 03-10-2017, 12:47
aktualizacja: 03-10-2017, 12:48

Dziś rozpoczął się ostatni kwartał bieżącego roku, który inwestorzy na razie zaliczyć mogą do bardzo udanych.

Od początku 2017 nie doświadczyliśmy na głównych giełdach większych przecen i wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie już do końca roku. Giełdy w Europie otwarły się wzrostami i chociaż końcówka sesji wyglądała już nieco gorzej to zielone kolory indeksów powodują pewne wytchnienie inwestorów, którzy mogli zaniepokojeni być doniesieniami z Hiszpanii.

Referendum w Katalonii jest dzisiaj tematem nr 1 w Europie, gdyż w nim za niepodległością opowiedziało się aż 90% głosujących. Rodzi to dalsze komplikacje polityczne, gdyż zarówno Bruksela jak i Madryt uznają to referendum za nielegalne i nieważne, w przeciwieństwie do katalońskiego samorządu, który uznał wynik za dający przyzwolenie do przeprowadzenia głosowania w lokalnym parlamencie ws. niepodległości. W konsekwencji tych wydarzeń hiszpański IBEX35 traci 1,7%.  Na uwagę zasługuje brytyjski indeks FTSE100, który do wzrostów z ostatnich dwóch tygodni dokłada dzisiaj jeszcze 0,75%. Niemiecki DAX30 rośnie natomiast 0,35% pozostając już o krok od historycznych szczytów, a francuski CAC40 zyskuje 0,3% - oba indeksy wspierane są przez nocne osłabienie euro.

W Ameryce giełdy przyzwyczaiły już nas w tym roku do tego, że co chwile widzimy nowe historyczne szczyty. Dzisiaj za oceanem giełdy od początku radzą sobie dobrze, a paliwa do wzrostów dolały dodatkowo najlepsze od 2011 roku dane ISM dla przemysłu. Badanie wykazało 60,8 pkt wskazując na dynamiczną ekspansję tego sektora amerykańskiej gospodarki. Nasdaq jest w tej chwili 0,4% na plus, natomiast S&P500 oraz DJ30 ok. 0,2%.

Na naszym podwórku mogło być natomiast bardzo kolorowo, gdyż koło południa WIG20 zyskiwał ponad 1% przewodnicząc wzrostom w Europie. Niestety końcówka nie była już taka dobra. Wartym odnotowania faktem jest to, że Polska po raz pierwszy trafiła do grona krajów rozwiniętych, a awans ten zapewniła nam agencja indeksowa FTSE Russell, która swoją decyzję wcieli w życie we wrześniu 2018 roku. Ponadprzeciętne wyniki w gronie 20 największych spółek, prezentują dzisiaj spółki z sektora odzieżowego: LPP (+3,3%) oraz CCC (+4%). Najsłabiej dzisiaj wygląda sektor energetyczny z Energą (-3%) na czele. Indeks blue chipów niedługo przed zamknięciem jest już tylko 0,25% ponad kreską.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Schittek Analityk Rynków Finansowych XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy