Kataloński Topox ciepło myśli o Polsce

MAG
opublikowano: 15-11-2007, 00:00

Hiszpański producent

Hiszpański producent

materiałów izolacyjnych

chce zawojować wschodnie

rynki. Niewykluczone,

że z Suwałk.

Nowy inwestor krąży nad Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną, do której wszedł Rockwool, duński producent materiałów izolacyjnych. Chodzi o firmę z tej samej branży

— tyle że zamiast z zimnej Skandynawii pochodzącą z gorącej Hiszpanii, ściślej — z Barcelony. To założony przez prywatnych inwestorów Topox.

Chodzą i pytają

— Topox chce zainwestować w Polsce z myślą o rynkach wschodnich: krajach nadbałtyckich i Rosji. Dlatego planuje budowę fabryki w Suwałkach. Mogłoby w niej pracować 50 osób. Hiszpanie jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji, rozważają też propozycje Czech, Słowacji i krajów nadbałtyckich — podaje źródło „PB”.

— Firma Topox faktycznie u nas była — przyznaje Grzegorz Mackiewicz, prezes suwalskiej strefy.

O Topoksie słyszeli też pracownicy Konsorcjum Promocji Handlu Katalonii COPCA, jednak nie udzielają informacji na temat projektu. Z firmą Topox także nie udało się skontaktować. Podobno spółka już robiła rozeznanie wśród polskich firm, które mogłyby dystrybuować jej produkcję na Wschodzie.

Ziarnko do ziarnka

Katalończycy mogą wydać podobną kwotę, co na fabrykę w prowincji Tarragona, która ruszyła w tym roku, czyli 13 mln EUR (47,5 mln zł). Dziś pracuje w niej 50 osób, a jej zdolności produkcyjne to 250 tys. m sześc. materiału izolacyjnego.

Topox jest producentem tzw. płyt XPS. W Polsce produkuje je już firma Mech-Rol-Plast z Koźmina Wielkopolskiego, przymierzają się do tego Dwory. Poza tym importowane są płyty m.in. firm BASF, Dow Chemicals, CRH czy Austroterm. Jednak eksperci twierdzą, że nowy producent nie będzie miał problemu ze znalezieniem chętnych na swój towar.

Topox to kolejny ważny inwestor w suwalskiej SSE, która nie bryluje wśród 14 stref ekonomicznych. Na koniec pierwszego półrocza całkowite nakłady inwestycyjne w suwalskiej strefie wyniosły 820,5 mln zł, a liczba utworzonych miejsc pracy przekroczyła 4 tys. Dla porównania: lider, strefa katowicka, mógł się pochwalić 10,9 mld zł inwestycji i 28,2 tys. miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy