Katar chce długoterminowych kontraktów na dostawy LNG do Europy

opublikowano: 23-06-2022, 09:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Władze Kataru usztywniły stanowisko w sprawie zawierania przez kraje Unii Europejskiej 20-letnich kontraktów na dostawy LNG, informuje Bloomberg powołując się na anonimowe źródła.

Stanowisko Kataru miało umocnić niedawne zawarcie 20-letniego kontraktu na dostawy LNG z USA do Niemiec. Europejskie państwa nie chcą tak długich umów z Katarem, tłumacząc, że nie oferuje on tak dużej elastyczności jak eksporterzy z USA, godzący się m.in. na przekierowanie, czy nawet anulowanie dostaw za względnie niewielką opłatą. Takie możliwości mogą okazać się przydatne w przyszłości, kiedy popyt na gaz może okazać się wyraźnie niższy niż obecnie. Według źródeł Bloomberga, spór spowodował zatrzymanie od marca negocjacji w sprawie długości kontraktów na dostawy LNG z Kataru. Agencja zwraca uwagę, że brak porozumienia zagraża zdolności Europy do zmniejszenia zależności od dostaw gazu z Rosji zwłaszcza, że jest niewielu innych dostawców LNG, mogących znacząco zwiększyć jego eksport w najbliższych latach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane