Katar znów poszuka środków na rynku długu

opublikowano: 09-10-2017, 14:00
aktualizacja: 09-10-2017, 14:00

Katar rozważa pozyskanie co najmniej 9 mld USD ze sprzedaży obligacji na międzynarodowych rynkach, donosi Bloomberg. Bogaty w gaz kraj zmuszony jest do szukania zewnętrznych źródeł finansowania z powodu bojkotu przez sąsiadów z Zatoki Perskiej, którzy zarzucają Katarowi wspieranie terroryzmu.

Katarscy urzędnicy prowadzą rozmowy z bankami, aby zdecydować o najlepszym czasie na przeprowadzenie sprzedaży długu. Agecyjne źródła donoszą, że wartość emisji powinna być porównywalna lub nieco większa od ostatniej takiej operacji przeprowadzonej przez Katar w maju 2016 r., opiewającej na 9 mld USD.

Dług Kataru, którego ocena ratingowa ma czwarty najwyższy poziom inwestycyjny w S&P Global Ratings, skierowany ma być do inwestorów w Azji, USA i Europie, aby zaradzić brakowi inwestorów regionalnych. Cztery kraje, w tym Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, zerwały w czerwcu kontakty dyplomatyczne i połączenia komunikacyjne z Katarem, oskarżając go o wsparcie grup nacjonalistycznych sunnitów i bojowników z Iranu. Katar wielokrotnie odrzucał te zarzuty.

Największy na świecie eksporter skroplonego gazu ziemnego należy do grupy państw Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej sprzedających dług na pokrycie deficytów budżetowych spowodowanych niskimi cenami ropy naftowej. W minionym tygodniu środki o wartości 10 mld USD pozyskały tą drogą Abu Zabi, a nieco wcześniej 12,5 mld USD zasiliło kasę Arabiii Saudyjskiej.

Katar przygotowuje się do organizowania Pucharu Świata w Piłce nNożnej w 2022 r. Planowane wydatki na infrastrukturę siegnąć mają 200 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu