Czytasz dzięki

Katowice o krok od aquaparku

ANP
opublikowano: 10-11-2011, 10:50

Jeszcze w tym roku ma dojść do zawarcia umowy z Berndof Baederbau. Przed firmą najtrudniejsze – zdobycie finansowania.

Jesienią 2014 r. mieszkańcy Katowic będą mogli świętować otwarcie w mieście aquaparku, który ma być największym tego typu obiektem w Polsce. Szanse na realizację przedsięwzięcia w formule koncesji na roboty budowlane (tryb partnerstwa publiczno-prywatnego) są coraz większe. We wtorek władze miasta uznały, że oferta złożona przez firmę Berndof Baederbau (z portfela austriackiej grupy o tej samej nazwie) spełnia wymogi zamawiającego.
– Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy. Będziemy się starać, by doszło do tego jeszcze w tym roku. Jeżeli wszystko potoczy się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, otwarcie obiektu powinno nastąpić jesienią 2014 r. – mówi Michał Patalong, kierownik projektu w katowickim urzędzie miasta.
Inwestycja może pochłonąć 150 mln zł. Wydatki mogą wzrosnąć, jeśli partner będzie chciał wybudować dodatkowe obiekty, np. hotel.
– W katowickiej inwestycji miasto zdecydowało się na wkład finansowy w przedsięwzięcie. Takie działania są dziś nieczęsto spotykane w projektach PPP, choć z pewnością są oczekiwane przez stronę prywatną. Formuła postępowania wskazuje na to, że obiekt powinien być dochodowy – uważa Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz.
Na razie pewne jest to, że na aquaparku partner prywatny ma zarabiać przez 25 lat.
– Od momentu podpisania umowy Berndof Baederbau będzie mieć pół roku na zdobycie finansowania lub np. przedstawienie promesy bankowej. Jeśli wszystko się powiedzie, inwestycja w Katowicach będzie ścieżką dla innych obiektów tego typu – uważa Kacper Kozłowski z Investment Support, firmy doradzającej w wodnym przedsięwzięciu w Katowicach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane