Katowice przyciągnęły Oracle’a

MAG
opublikowano: 14-05-2012, 00:00

Większość działających w Metropolii Silesia centrów oferuje usługi IT. Przybędzie kolejne.

Firma Oracle, gigant IT, wynajęła 1 tys. mkw. w Centrum Biurowym Francuska, którego właścicielem jest GTC. To może oznaczać pracę dla 100 osób.

— Nie komentuję. O szczegółach poinformujemy w czerwcu — mówi Mateusz Skowroński, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. inwestorów strategicznych.

Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że będzie to serwis obsługi klienta. Na początek Oracle zatrudni 50 osób.

Usługi IT oferuje w Metropolii Silesia najwięcej, bo aż 16, centrów usług.

Miasto nowoczesnych usług

Piotr Uszok, prezydent Katowic, podkreśla, że centra usług to właśnie inwestycje, na których miastu bardzo zależy. Efekty widać: Katowice i Metropolia Silesia były w ostatnich dwóch latach trzecim, po Wrocławiu i Łodzi, najszybciej rozwijającym się regionem dla inwestycji z sektora nowoczesnych usług biznesowych. W latach 2009-11 powstało 25 proc. centrów i 2,7 tys. miejsc pracy.

— Rynek jest wart 1 mld zł, działa tu 36 ośrodków zatrudniających 7,5 tys. specjalistów. Do końca roku będzie ich 9 tys. — prognozuje Marek Grodziński, prezes Capgemini i wiceprezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

To dane, które nie uwzględniają planowanych inwestycji. Katowice są jedną z siedmiu głównych aglomeracji w Polsce najczęściej wybieranych przez inwestorów zagranicznych z sektora usług. W ostatnich miesiącach centrum obsługi klienta otworzyła Grupa Żywiec należąca do Grupy Heineken (ma tu pracować 300 osób). Także polskie firmy stawiają na stolicę Śląska. Centrum usług finansowo-księgowych uruchomił niedawno Ruch (docelowo zatrudni 250 osób).

Aż 30 centrów otworzyły firmy zagraniczne. Pracuje w nich 90 proc. wszystkich osób zatrudnionych w tym sektorze w regionie. Najwięcej ośrodków — 24 — znajduje się w Katowicach.

Niewygórowane stawki

W ubiegłym roku w Katowicach przybyło tylko 8,4 tys. mkw. powierzchni biurowej, co oznacza najniższy poziom od 2006 r. — wynika z danych Jones Lang LaSalle. Ale w 2010 r. było to 45 tys. mkw. W tym roku przybędzie 7,5 tys. mkw., a w przyszłym — 17,5 tys. mkw. Eksperci nie przewidują wzrostu stawek najmu, które są jednymi z najniższych w Polsce i sięgają 25-40 zł/mkw. (z siedmiu głównychmiast dla sektora usług miast tańsza jest tylko Łódź). Polska jest najsilniejszym graczem w Europie Środkowej i Wschodniej — w sektorze usług pracuje 85 tys. osób, 38 proc. wszystkich zatrudnionych w regionie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu