Katowicka SSE pozyskała w 2020 r. projekty za ponad 4,9 mld zł

  • PAP
opublikowano: 30-12-2020, 10:53

57 nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 4,9 mld zł pozyskała w kończącym się 2020 roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) - to rekordowy wynik w ponad 20-letniej historii strefy. Rok wcześniej pozyskano 53 nowe inwestycje warte w sumie ponad 3,5 mld zł.

Jak poinformował w środę prezes KSSE Janusz Michałek, dzięki nowym projektom pracę w regionie znajdzie ponad 1,5 tys. osób, a 6,4 tys. istniejących już miejsc pracy będzie utrzymanych.

Przedstawiciele KSSE podkreślają, że kończący się 2020 rok okazał się rekordowy pod względem wartości nowych projektów, mimo trudności związanych z pandemią COVID-19.

"Firmy strefowe pokazały, że są przygotowane do korzystania ze wsparcia KSSE i prowadzenia biznesu w każdych warunkach. Jesteśmy dziś przykładem, jak w trudnych czasach być liderem rozwoju gospodarczego w Polsce i w Europie" – powiedział Michałek, cytowany w środowym komunikacie strefy.

Wśród pozyskanych w tym roku projektów są dwa związane z elektromobilnością - uruchomienie w Jaworznie fabryki polskiego samochodu elektrycznego Izera (w 2024 roku) oraz ogłoszona we wtorek rozbudowa zakładu koncernu FCA w Tychach, gdzie od drugiej połowy 2022 roku mają powstawać hybrydowe i elektryczne modele Fiata, Jeepa i Alfy Romeo. Koncern FCA zadeklarował zainwestowanie w Tychach ponad 755 mln zł.

Ponad 80 proc. pozyskanych w tym roku przez KSSE projektów, o łącznej wartości ponad 3,6 mld zł, zrealizują polskie firmy, tworząc 1,1 tys. nowych miejsc pracy i utrzymując 2,6 tys. istniejących. "To oznacza siłę i stabilną pozycję rynkową naszych inwestorów mimo pandemii, a także pokazuje, że przepisy Polskiej Strefy Inwestycji i nasze działania pomocowe w ramach Specjalnej Strefy Wsparcia spełniają swoje zadanie" – oceniła wiceszefowa KSSE prof. Barbara Piontek.

Inwestycje w Katowickiej SSE zrealizują w tym roku również firmy z kapitałem niemieckim (5,3 proc.), angielskim i włoskim (po 3,5 proc.) oraz amerykańskim, chińskim, holenderskim i szwedzkim (po 1,75 proc.).

Dwie trzecie pozyskanych projektów to przedsięwzięcia mikro, małych i średnich firm. "Cieszy nas takie zainteresowanie ofertą KSSE w tej grupie przedsiębiorców, bo potwierdza ono, że strefy ekonomiczne mają skuteczne narzędzia rozwoju także dla mikro i małych firm" – skomentowała wiceprezes Piontek.

Wśród tegorocznych inwestycji dominują projekty z branż metalowej, motoryzacyjnej i budowlanej, a także sektora maszynowego, tworzyw sztucznych, papierniczego i spożywczego.

W kończącym się roku znaczące przedsięwzięcia w KSSE zadeklarowały m.in. polskie firmy Eko-okna, Convert PL i Mokate oraz inwestorzy z Chin i Włoch.

Spółka Eko-okna zainwestuje co najmniej 200 mln zł w zwiększenie zdolności produkcyjnych stolarki otworowej. W zakładzie w Kornicach firma zatrudni 50 nowych pracowników. Rozbudowę istniejącego zakładu w Żorach, budowę nowego magazynu, proszkowni i suszarni zaplanowała firma Mokate, która zamierza zainwestować 102,6 mln zł i zatrudnić co najmniej 15 osób. Natomiast chińska firma Tenglong Polska przeznaczy 100 mln zł i zatrudni w Bieruniu 100 nowych pracowników, aby zwiększyć produkcję części dla motoryzacji.

Firma Tektura Opakowania Papier zatrudni w Tychach 75 pracowników i zainwestuje 80 mln zł. Kirchhoff Polska kosztem 70 mln zł rozbuduje fabrykę w Gliwicach, a Convert PL zatrudni w Zabrzu 22 pracowników i zainwestuje 124 mln zł. Natomiast włoska firma Denso Thermal Systems Polska zrealizuje kolejny projekt w Bieruniu, zatrudniając 50 pracowników i inwestując ponad 102 mln zł.

Jesienią poinformowano, że spółka z koreańskiej Grupy SK, która od ub. roku kosztem blisko 1,5 mld zł buduje w Dąbrowie Górniczej zakład produkcji separatorów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych, zdecydowała o podwojeniu wartości inwestycji oraz wielkości produkcji i zatrudnienia w nowej fabryce (pierwotnie szacowano je na ok. 300 osób).

W całym ubiegłym roku KSSE pozyskała 53 nowe inwestycje, warte w sumie ponad 3,5 mld zł. Inwestorzy zadeklarowali stworzenie co najmniej 1,5 tys. nowych miejsc pracy i utrzymanie ponad 4,7 tys. istniejących. Ubiegłoroczne wyniki były zbliżone do poprzedniego rekordu strefy z 2017 roku, kiedy pozyskano 58 projektów o łącznej wartości ponad 3,4 mld zł. W 2018 r. nowych projektów było 51, o wartości ponad 2,5 mld zł.

W Katowickiej SSE działa obecnie ok. 450 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały ok. 42 mld zł i stworzyły ponad 80 tys. miejsc pracy. KSSE wydała dotychczas 590 zezwoleń na prowadzenie działalności oraz 121 decyzji o wsparciu w ramach nowych przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane