Katowicki Holding Węglowy zakłada mniejszy zysk i większe inwestycje

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-03-2005, 14:05

Przygotowujący się do prywatyzacji Katowicki Holding Węglowy (KHW) zakłada w tym roku zmniejszenie zysku o połowę, planuje natomiast wyższe o 30 proc. inwestycje, poprawiające efektywność produkcji. W kolejnych latach spółka zakłada stabilny wzrost zysków powyżej 100 mln zł.

Przygotowujący się do prywatyzacji Katowicki Holding Węglowy (KHW) zakłada w tym roku zmniejszenie zysku o połowę, planuje natomiast wyższe o 30 proc. inwestycje, poprawiające efektywność produkcji. W kolejnych latach spółka zakłada stabilny wzrost zysków powyżej 100 mln zł.

"Prognozowany w tym roku spadek zysku to m.in. efekt malejących cen węgla w eksporcie i ostrożnych założeń odnośnie kursów walut, ale przede wszystkim przeznaczenia owoców koniunktury na niezbędne inwestycje, których wartość zwiększy się w tym roku o ponad 100 mln zł, do ok. 360 mln zł" -powiedział we wtorek PAP prezes KHW, Stanisław Gajos.

Ubiegły rok holding zamknął zyskiem w wysokości 208 mln zł brutto i 138,7 mln zł netto. Cała grupa KHW (holding, kopalnia Kazimierz Juliusz i Zakład Energetyki Cieplnej) zarobiła prawie 212 mln zł brutto i 142 mln zł netto. Na 2005 r. planowany jest zysk w wysokości 109 mln zł brutto i 71,1 mln zł netto. Począwszy od lat 2006-2007 zysk ma znowu rosnąć znacznie powyżej 100 mln zł.

KHW, podobnie jak eksportująca najwięcej węgla Kompania Węglowa, również odczuł umocnienie się złotego oraz zmniejszenie w ostatnich tygodniach cen węgla w eksporcie realizowanym drogą morską, jednak - w ocenie prezesa - nie zachwieje to opłacalnością eksportu. KHW eksportuje 18 proc. produkcji, Kompania prawie 30 proc.

W przekraczającym 3,1 mln ton rocznie eksporcie holdingu, statkami wysyłane było ok. 600 tys. ton węgla; trzecią część z tego KHW skierował na rynek krajowy, znaczące spadki cen dotyczą więc ok. 400 tys. ton, czyli ok. 15 proc. eksportu. Według prezesa, wahania cen w tym segmencie nie zachwieją sytuacją spółki.

W najbliższych dwóch latach KHW chce skupić się na inwestycjach i takich zmianach organizacyjnych, które przyniosą oszczędności. Do końca 2010 r. na inwestycje spółka chce wydać ok. 1,8 mld zł. Przedsięwzięcia inwestycyjne będą skoncentrowane w kopalniach Wesoła, Staszic, Murcki i częściowo Wujek. Za dwa lata 80 proc. węgla z tych dwóch pierwszych kopalń ma mieć najlepsze parametry i niskie zasiarczenie. Taki węgiel uzyskuje na rynku najwyższe ceny.

Z początkiem roku zakończył się proces integracji sąsiadujących ze sobą kopalń Śląsk i Wujek. KHW nie planuje kolejnych podobnych połączeń, ale już w tym roku zamierza zapoczątkować proces "integracji technicznej" kopalń Mysłowice i Wesoła oraz Staszic i Murcki.

Chodzi m.in. o wspólne rozwiązania w zakresie wentylacji, dostarczania do wyrobisk tzw. podsadzki czy wzbogacania węgla. Zlikwidowane będą dwa szyby. Tylko w kopalni Mysłowice integracja pozwoli zaoszczędzić ok. 100 mln zł. Natomiast w czerwcu KHW zdecyduje, czy i w jaki sposób wydobyć węgiel ze złoża zamkniętej kopalni Niwka-Modrzejów.

W końcu ubiegłego roku grupa KHW zatrudniała ponad 24,2 tys. osób, do końca 2005 r. zatrudnienie ma zmniejszyć się do niespełna 23 tys. pracowników. W samym KHW na emerytury odejdzie ok. 1,9 tys. osób. Aby uzupełnić braki fachowców spółka zamierza dokonać alokacji wewnętrznej oraz, w trzecim i czwartym kwartale, zatrudnić ponad 500 osób z zewnątrz. Obecnie połowa górników z holdingu to osoby w wieku 45-50 lat.

Prezes Gajos nie chciał oceniać, na ile realne jest pozyskanie inwestora strategicznego dla KHW - jak chce rząd - do końca tego roku. Za najważniejsze parametry wyboru inwestora uznał jego program inwestycyjny oraz - z perspektywy załogi -pakiet socjalny. W resorcie skarbu kończy się proces przyjmowania opracowania wykonanego przez doradcę prywatyzacyjnego dla KHW.

Na przyszły tydzień planowane jest spotkanie przedstawicieli doradcy oraz resortów gospodarki i skarbu z kadrą kierowniczą KHW oraz związkami zawodowymi, poświęcone prywatyzacji. Na 10 marca związkowcy ze wszystkich spółek węglowych zapowiedzieli w kopalniach referendum dotyczące prywatyzacji i oczekiwań górników w tym zakresie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Katowicki Holding Węglowy zakłada mniejszy zysk i większe inwestycje