Czytasz dzięki

Katrina przyniosła kolejny cenowy rekord na rynku paliw

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 30-08-2005, 20:55

Straty wywołane przez huragan Katrina przyniosły na amerykańskiej giełdzie paliw kolejny skok cen ropy naftowej. Kurs osiągnął nowy historyczny rekord zbliżając się do 71 dolarów za baryłkę.

Straty wywołane przez huragan Katrina przyniosły na amerykańskiej giełdzie paliw kolejny skok cen ropy naftowej. Kurs osiągnął nowy historyczny rekord zbliżając się do 71 dolarów za baryłkę.

Cena ropy lekkiej osiągnęła chwilowo na nowojorskiej giełdzie NYMEX poziom 70,85 dolara za baryłkę.  To reakcja rynku na zniszczenia wywołane przez huragan, który przeszedł przez Zatokę Meksykańską i południowe stany USA. Pod koniec notowań cena spadła do 68,90 USD za baryłkę, zyskując od poniedziałku 2,5 proc. W Londynie za baryłkę ropy płacono 66,98 dolara.

Huragan, który osiągnął 4 stopnie w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona, zdewastował południowe wybrzeże USA i zatrzymał produkcję w sektorze naftowym w Luizjanie, jednym z kluczowych ośrodków paliwowych. Spowodował zamknięcie rafinerii, a także ośmiu platform wiertniczych, co bezpośrednio przyczyniło się do spekulacji na rynku paliwowym. Jedna z platform zerwała się w Zatoce Mobile w Alabamie i uderzyła w most, niszcząc go całkowicie. Dwie inne wieże dryfują po wodach Zatoki Meksykańskiej.

Na szczęście, po uderzeniu w wybrzeże siła żywiołu osłabła i ominął częściowo Nowy Orlean, jednak straty i tak są gigantyczne. Katrina o sile wiatru przekraczającej prędkość 210 km na godzinę będzie najprawdopodobniej najkosztowniejszym huraganem w historii Ameryki. Według firmy AIR Worldwie, zajmującej się oceną ryzyka ubezpieczeniowego, odszkodowania mogą przekroczyć poziom 25 mld USD. Dotychczasowym rekordzistą był Andrews, który w 1992 r. wywołał na południowym wybrzeżu USA straty sięgające 21 mld USD.

Liczby ofiar na razie nie podano, jednak wiadomo, że tylko w hrabstwie Harrison w stanie Missisipi zginęło ok. 80 osób. Nowy Orlean, a także część stanu Luizjana, są pozbawione prądu i wody pitnej, tysiące osób straciło dach nad głową.

PK, (PAP, Bloomberg)

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane