Czytasz dzięki

Katrina: skutki przejścia huraganu nad Luizjaną, Missisipi, Alabamą i Florydą

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-09-2005, 13:32

Huragan Katrina, który w poniedziałek uderzył w południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych, ze względu na swą niszczycielską siłę i tragiczne skutki, porównywany jest z ubiegłoroczną falą tsunami w Indonezji.

Huragan Katrina, który w poniedziałek uderzył w południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych, ze względu na swą niszczycielską siłę i tragiczne skutki, porównywany jest z ubiegłoroczną falą tsunami w Indonezji.

    Nadal nie jest znana dokładna liczba ofiar w ludziach oraz rozmiary zniszczeń.

    Władze sądzą, że huragan spowodował śmierć tysięcy ludzi. Straty materialne są niewyobrażalnie wysokie.

    W amerykańskich statystykach, prowadzonych od XIX wieku, odnotowano dotychczas tylko trzy tak potężne huragany. Ostatnim był Andrew, który w 1992 r. zabił na południu Florydy 43 ludzi i spowodował zniszczenia, oszacowane na 30,5 miliarda USD.

    Pozostałe dwa to huragan, który w 1935 r. pochłonął 600 ofiar śmiertelnych na Florydzie (huraganom nie nadawano jeszcze wtedy imion; praktykę tę wprowadzono w 1953 r.), oraz huragan Camille, który zdewastował Missisipi w 1969 r., zabijając 256 osób i powodując straty materialne wysokości 1,4 miliarda USD.

    Poniżej przedstawiamy bilans uderzenia Katriny, przekazany w czwartek w serwisie agencji Associated Press.

    LUIZJANA:

    Ofiary: Mer Nowego Orleanu powiedział, że huragan zapewne spowodował śmierć tysięcy ludzi; jeśli informacja ta się potwierdzi, oznaczać to będzie, że Katrina była najtragiczniejszym w skutkach żywiołem, jaki uderzył w USA od trzęsienia ziemi w San Francisco w 1906 roku.  

    Ekipy ratunkowe zrezygnowały ze zbierania ciał zabitych, koncentrując się na szukaniu tych, co przeżyli.    

    Nowy Orlean: Około 80 procent obszaru miasta znajduje się pod wodą, mającą głębokość w niektórych miejscach nawet do sześciu metrów. Nie udało się załatać wielkiej wyrwy w miejskich wałach - woda nadal wpływa do miasta.    

    Ludzie: Większość z 1,3 mln mieszkańców Nowego Orleanu wyjechała przed uderzeniem huraganu - kilkadziesiąt tysięcy pozostało jednak na miejscu. Obecnie ludzie są wywożeni autobusami do odległego o 563 km Houston.    

    Około trzech tysięcy ludzi zostało ocalonych przez ratowników.    

    W Nowym Orleanie nie działa 750 tysięcy linii telefonicznych głównego lokalnego operatora BellSouth Corp.    

    W mieście grasują gangi szabrowników. Są uzbrojone - w broń zaopatrzyły się w obrabowanych sklepach Wal-Mart. Poważnie postrzelono co najmniej jednego policjanta.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    MISSISIPI

    Ofiary: Zginęło co najmniej 110 osób.  

    Ponad 236 tysięcy ludzi pozbawionych jest dostaw prądu i wody.  

    Huragan zniszczył setki domów na wybrzeżu, w tym także rejon znanych kasyn, które zatrudniały tu ponad 14 tys. ludzi i przynosiły roczny zysk w wys. 2,7 mld USD.    

    Władze stanowe powołały do służby czynnej 1600 członków stanowej Gwardii Narodowej.    

    W trzech okręgach stanu zniszczone zostały niemal wszystkie mosty, w tym most, łączący miasto Biloxi z Ocean Springs i zatoką St.Louis.    

    W zdewastowanych miastach panoszą się szabrownicy.

    ALABAMA

    Ofiary: Huragan bezpośrednio spowodował śmierć dwu osób.        Pozbawionych energii elektrycznej i wody jest 325 tysięcy domów i zakładów przemysłowych.

    Wysokość fali powodziowej w niektórych miejscach - w tym w miejscowości Mobile - dochodziła do 3,3 metra i była wyższa od najwyższej z dotychczas notowanych - w 1917 r.  

    Porwana przez falę wieża wiertnicza zniszczyła jeden z ważnych mostów na rzece Mobile. 

    FLORYDA    

    Ofiary: Zginęło 11 osób.    

    Około 80.700 ludzi jest pozbawionych prądu.

    WASZYNGTON

    Prezydent George W. Bush skrócił wakacje na swym ranczu w Teksasie i pilnie wrócił do Waszyngtonu.  

    Federalny Urząd ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wysłał w rejon klęski ekipy medyczne, ratunkowe, a także grupy, mające zająć się zaopatrzeniem ludności w wodę i żywność.

    Marynarka wojenna wysłała w rejon Zatoki Meksykańskiej cztery okręty z zaopatrzeniem dla ofiar huraganu.

    RYNEK NAFTOWY

    Ceny ropy naftowej, które tuż po uderzeniu Katriny skoczyły do ponad 70 dolarów za baryłkę, w połowie tygodnia spadły nieco  poniżej tego poziomu. Spadek stanowił reakcję na decyzję amerykańskiego rządu o uwolnieniu części paliwowych rezerw strategicznych USA.      

    Koncerny naftowe i gazowe znajdowały porwane przez wysoką falę platformy wiertnicze nawet w odległości ponad 20 kilometrów od ich wcześniejszej lokalizacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane