Kauczuk potaniał najmocniej od 17 miesięcy (WYKRES DNIA)

opublikowano: 15-04-2013, 12:00

Ceny kauczuku spadły w poniedziałek najmocniej od  17 miesięcy, informuje Bloomberg.

Wśród głównych przyczyn wymienia się wzrost notowań japońskiej waluty, który zaszkodził notowaniom opartych o jena kontraktów terminowych na surowiec. Zniżkę spowodowała również informacja, że koncern Bridgestone, największy japoński producent opon może ograniczyć zużycie surowca, co z miejsca wywołało obawy o popyt na kauczuk ze strony branży oponiarskiej. Swoje trzy grosze dorzuciły też niepokojące dane o kondycji chińskiej gospodarki.

Zobacz więcej

Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na kauczuk na TCE (źródło: Bloomberg)

Kontrakty z opcją realizacji we wrześniu na Tokyo Commodity Exchange zniżkowały o co najmniej 6,3 proc. do 259 jenów za kilogram (2639 USD za tonę). To najmocniejsza przecena od listopada 2011 r. Od początku roku surowiec traci około 14 proc. na wartości.

Z kolei na Shanghai Futures Exchange wrześniowe kontrakty spadły o maksymalny dopuszczalny dzienny limt. Przecenione zostały o 4,7 proc. schodząc do 20355 juanów (3290 USD za tonę).

W ubiegłym tygodniu Tajlandia, Indonezja i Malezja, czołowi producenci kauczuku dyskutowali o rozwiązaniach mających na celu wsparcie notowań surowca. Na razie zdecydowali o obniżeniu eksportu o 300 tys. ton. W maju mają omawiać kolejne narzędzia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu