Czytasz dzięki

Kawa pobudza zyski, ale…

Maciej Leściorz, City Index
opublikowano: 19-06-2012, 00:00

Przez ostatni rok kontrakty na kawę na giełdzie ICE straciły 40 proc., a w Londynie 16 proc.

Jako instrument finansowy kontrakty na kawę notowane są na kilku giełdach — nowojorskiej NYMEX (New York Mercantile Exchange), londyńskim LIFFE (London International Financial Futures and Options Exchange) oraz mającym siedzibę w Atlancie parkiecie ICE (Intercontinental Exchange). Dostęp do tych rynków możliwy jest za pośrednictwem europejskich lub amerykańskich biur maklerskich lub też poprzez brokerów oferujących kontrakty na różnice kursowe (CFD).

W ciągu minionego roku ceny notowanych na giełdzie ICE kontraktów na kawę typu Arabica (Coffee „C” Futures) spadły o ponad 40 proc. Przyczyną jest spowodowana kryzysem finansowym zmniejszająca się konsumpcja tej wysokogatunkowej kawy. Nieco lepsza sytuacja panuje na giełdzie w Londynie, gdzie uznawana za „gorszą” kawa typu Robusta (Robusta Coffee Futures) straciła 16 proc.

W perspektywie najbliższych tygodni to właśnie ten kontrakt może charakteryzować się zwiększonym popytem, zwłaszcza ze względu na rosnące zainteresowanie ze strony Chin, jak i na zmianę proporcji pomiędzy kawą Arabica i Robusta w gotowych produktach. W obawie przed spadkiem zainteresowania tą używką producenci coraz częściej bowiem decydują się na zwiększanie w swoich produktach udziału tej tańszej.

Kawa pozyskiwana jest z krzewów kawowca, które rosną w strefie tropikalnej, pomiędzy zwrotnikami Koziorożca i Raka. Uprawa jest mocno wymagająca — poza wysokimi temperaturami istotna jest również wysokośćnad poziomem morza, która powinna wynosić między 600 a 2500 m. Wysokość ta zależy przy tym od gatunku kawy, a tych istnieje kilkadziesiąt, choć do produkcji napoju wykorzystywane są głównie dwa wspomniane — Arabica oraz Robusta.

Największym na świecie producentem kawy jest Brazylia, z której pochodzi około jedna trzecia światowej podaży. Za kolejne 30 proc. produkcji odpowiadają Wietnam, Kolumbia oraz Indonezja. W krajach tych kawa jest głównym towarem eksportowym, przynoszącym w niektórych przypadkach80 proc. przychodów z transakcji zagranicznych.

Po stronie popytowej znajdują się przede wszystkich bogate kraje zachodnie, takie jak Stany Zjednoczone, Niemcy czy Włochy. Największe spożycie na jednego mieszkańca, oscylujące w okolicach 10 kg rocznie, przypada na kraje nordyckie.

Ceny kawy podlegają znacznym wahaniom i, podobnie jak inne towary pochodzenia roślinnego, zależą m.in. od warunków pogodowych. Kawowiec wyjątkowo źle znosi wszelkiego rodzaju anomalie pogodowe, dlatego ich wystąpienie znacznie zmniejsza wielkość zbiorów. Istotnym czynnikiem cenotwórczym są także zmiany geopolityczne.

Bogacenie się społeczeństwa chińskiego powoduje znaczny wzrost popytu na kawę, dlatego też stale wzrasta udział Wietnamu jako dostawcy tego surowca.

Największy jednak wpływ na ceny kawy w ostatnich dwóch dekadach mają inwestycje o charakterze czysto spekulacyjnym. Zmiany na rynku doprowadziły bowiem do tego, że towar ten znalazł się w portfelu firm inwestycyjnych, funduszy hedgingowych i emerytalnych, a także indywidualnych inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Leściorz, City Index

Polecane