Kawa według North Coast

GRA
opublikowano: 05-12-2007, 00:00

Importer luksusowej żywności uruchomi w przyszłym roku przynajmniej dwie kawiarnie Espressamente Illy.

Importer luksusowej żywności uruchomi w przyszłym roku przynajmniej dwie kawiarnie Espressamente Illy.

North Coast, importer luksusowej żywności z Włoch, przedstawił inwestorom nową strategię. Chce rozwijać w Polsce sieć kawiarni pod marką Espressamente Illy. To światowa sieć włoskiego producenta ekskluzywnej kawy Illy, a North Coast jest jedynym jej dystrybutorem w Polsce. Pierwsze dwa lokale mają zostać otwarte na początku przyszłego roku w Warszawie i w Krakowie.

— Potem rozważymy otwarcie kolejnych kawiarni w tych miastach, w których North Coast ma filie. Oprócz Warszawy i Krakowa są to Poznań, Gdańsk i Wrocław — mówi Giorgio Pezzolato, wiceprezes North Coast.

Kawiarnie będą otwierane w tym samym lokalu, co delikatesy North Coast. Niewykluczone jednak, że kolejne placówki będą już zawierały tylko samą część kawiarnianą.

North Coast to kolejna giełdowa firma, która chce otwierać bary kawowe. Wcześniej taki zamiar ogłosiły Ruch (sieć iCoffee) i NFI Krezus (sieć Costa Coffee). Specjaliści szacują wartość tego rynku na 1 mld zł, a jego wzrost może sięgać 5-10 proc. rocznie.

Poza tym strategia North Coast zakłada rozwój spółki zależnej Latteria Tinis, produkującej półprodukty i gotowe włoskie sery. Na razie firma przynosi straty (po trzech kwartałach było to 2 mln zł), ale pomoże jej zwiększenie eksportu do 50 proc. produkcji i rozwój mocy produkcyjnych. Inwestycje, których wartości North Coast na razie nie ujawnia, zakończą się w lipcu 2008 r. W rezultacie Latteria będzie przynosić 50-60 mln zł przychodów rocznie. North Coast rozważa też budową własnego magazynu w Warszawie (dziś dzierżawi). Jeśli podejmie taką decyzję, budowa ruszy w 2008 r.

W planach są też przejęcia.

— Może do nich dojść w latach 2008-09. Interesują nas zakłady prowadzące działalność na terenie Polski, związane z szeroko rozumianą branżą spożywczą. Jeśli chodzi o finansowanie ewentualnych transakcji, to mamy wiele możliwości: od kredytów po emisję akcji — twierdzi Giorgio Pezzolato.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane