Kazachstan po 20 latach wyemituje obligacje w euro

opublikowano: 30-10-2018, 13:00

Rosnąca różnica miedzy stopami procentowymi w USA i Europie spowodowała, że Kazachstan przyłączył się do grupy gospodarek wschodzących, które postanowiły wyemitować obligacje w euro.

Kazachstan przez ostatnie dwie dekady faworyzował dolara jako walutę emitowanych obligacji. Sytuację zmieniła jednak deklaracja Europejskiego Banku Centralnego, że nie będzie podwyższał stóp co najmniej do lata przyszłego roku. W poniedziałek przedstawiciele Ministerstwa Finansów rozpoczęli tygodniowe roadshow, którego celem jest znalezienie inwestorów chętnych do kupna obligacji 10-letnich Kazachstanu denominowanych w euro, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

- Dług w euro ma sens, EBC pozostanie gołębie w przeciwieństwie do Fed - powiedział Richard Segal, analityk Manulife Asset w Londynie.

Na emisje obligacji w euro zdecydowały się w tym roku m.in. Egipt, Indonezja, Senegal, Chile, Meksyk i Wybrzeże Kości Słoniowej. To ożywienie w tym segmencie rynku w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy wartość emisji z gospodarek wschodzących spadła o 11 proc.

Ostatni raz Kazachstan sprzedał obligacje dolarowe w lipcu 2015 roku. Wówczas pozyskał rekordowe 4 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane