Kazaks straszy „znaczącymi” podwyżkami stóp EBC

Bloomberg, MD
opublikowano: 03-01-2023, 15:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Martins Kazaks z Rady Prezesów EBC oczekuje „znaczących” podwyżek stóp procentowych na posiedzeniach w lutym i marcu, informuje Bloomberg.

- Uważam, że na następnych dwóch posiedzeniach możemy zrobić całkiem duże kroki – powiedział szef banku centralnego Łotwy. – Oczywiście te kroki mogą być mniejsze jeśli będzie to niezbędne i znajdziemy poziom właściwy do sprowadzenia inflacji do 2 proc. – dodał.

Martins Kazaks, fot. INTS KALNINS / Reuters / Forum
Martins Kazaks, fot. INTS KALNINS / Reuters / Forum

Europejski Bank Centralny podwyższył już stopy o 250 pkt. bazowych aby obniżyć najwyższą od dekad inflację. Rynek oczekuje jeszcze dwóch podwyżek po 50 pkt. bazowych każda. Jednocześnie dane sugerują, że szczyt inflacji w strefie euro już minął. Rynki obligacji i walutowy reagowały na nie spadkiem rentowności i słabnięciem euro. To niekorzystne z perspektywy walki z wysoką inflacją.

- Obecnie oczekiwałbym, że na posiedzeniach w lutym i marcu będziemy mieli znaczące podwyżki stóp – powiedział we wtorek Kazaks.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane