Każda gmina atrakcyjną strefą inwestycyjną

Materiał przygotowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną
opublikowano: 25-06-2018, 22:00

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji to szansa na rozwój gospodarczy naszych regionów — uważają samorządowcy.

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji to szansa na rozwój gospodarczy naszych regionów — uważają samorządowcy. To wnioski z ponad 100 gmin i 33 powiatów, które w ciągu prawie trzech miesięcy odwiedzili pracownicy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ustawa wchodzi w życie za kilka dni. Na spotkaniach z samorządami i przedsiębiorcami w gminach Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wyjaśnia najważniejsze założenia ustawy o wspieraniu nowych inwestycji i możliwości otrzymania pomocy publicznej. Pracownicy Strefy odwiedzili już ponad połowę z 226 „swoich” gmin w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Dotychczas inwestor, który chciał wybudować zakład i skorzystać z ulgi strefowej, miał do wyboru tylko konkretne lokalizacje. Teraz będzie mógł zainwestować dosłownie wszędzie i skorzystać z ulgi ¬— mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej SSE.
Zobacz więcej

DUŻE UŁATWIENIE:

Dotychczas inwestor, który chciał wybudować zakład i skorzystać z ulgi strefowej, miał do wyboru tylko konkretne lokalizacje. Teraz będzie mógł zainwestować dosłownie wszędzie i skorzystać z ulgi ¬— mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej SSE. Fot. ARC

— Celem naszych spotkań „Strefa w każdej gminie” jest m.in. analiza terenów inwestycyjnych na zarządzanym przez nas obszarze. Zobowiązałem zespół, aby w trzy miesiące przeprowadzić audyt w terenie. Docieramy do gmin i powiatów, aby zdiagnozować ich potencjał i w oparciu o istniejącą infrastrukturę zbudować ofertę inwestycyjną. Spotykamy się też z przedsiębiorcami, którzy do tej pory nie znali narzędzia strefowego albo z niego nie korzystali. Chcemy im pokazać, że „nowa” strefa to przede wszystkim wsparcie dla mikro, małych i średnich firm, że nie trzeba kupować dużej powierzchni ani budować ogromnego zakładu, żeby otrzymać ulgę podatkową — podkreśla Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Samorządowcy liczą, że nowa ustawa o wspieraniu inwestycji ożywi gospodarczo ich region, a przedsiębiorcy upatrują w niej szansę na rozwój swojego biznesu. Zmieni się bowiem model funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych: znikną ich granice.

Główne założenie ustawy polega na tym, że zwolnienie z podatku dochodowego na okres od 10 do 15 lat będzie niezależne od miejsca inwestycji, co ma wyrównywać szanse regionów i stwarzać korzystne warunki inwestycyjne wszystkim przedsiębiorcom.

— Dotychczas inwestor, który chciał wybudować zakład i skorzystać z ulgi strefowej, miał do wyboru tylko konkretne lokalizacje, ograniczone do niewielkiego obszaru kraju. Teraz, po spełnieniu odpowiednich warunków, będzie mógł zainwestować dosłownie wszędzie i skorzystać z ulgi strefowej, co stwarza szansę rozwoju zarówno naszym lokalnym przedsiębiorcom, jak i samej gminie, do której zechcą przyjechać inwestorzy z zewnątrz — mówi Jacek Pauli, burmistrz gminy Skarszewy w województwie pomorskim.

Dla kogo ulga podatkowa

O wsparcie może ubiegać się każda firma. Nowy system umożliwi skorzystanie ze zwolnień od podatku dochodowego większej liczbie firm z sektora MŚP, które dotychczas nie dysponowały wystarczającym kapitałem, aby inwestować w strefach. Ustawa będzie wspierać regiony o wyższym bezrobociu i miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze, realizując przy tym strategię zrównoważonego rozwoju. Ma też stworzyć równie atrakcyjne wsparcie, jak w innych krajach UE, a tym samym przyciągać nowych inwestorów zagranicznych i wygrywać rywalizację o nowe miejsca pracy i miliony na inwestycje.

Na wsparcie mają szanse inwestycje, które spełnią kryteria ilościowe i jakościowe. Wymagana minimalna wysokość nakładów inwestycyjnych zależeć będzie od wielkości firmy oraz stopy bezrobocia w powiecie. Dla dużych firm wyniesie od 10 mln zł w powiatach o największym bezrobociu, do 100 mln zł — w powiatach o najniższej stopie bezrobocia. Premiowane mają być również te inwestycje, które wpływają na konkurencyjność i innowacyjność gospodarki. Preferowane będą projekty stawiające m.in. na wysoko kwalifikowane miejsca pracy, na współpracę ze szkolnictwem zawodowym czy na rozwój klastrów. Istotne będą również prace badawczo-rozwojowe, działalność w sektorach priorytetowych oraz eksport.

Strefa one stop shops

Specjalne strefy ekonomiczne staną się regionalnymi centrami obsługi inwestorów, z kompleksową wiedzą na temat terenów inwestycyjnych na swoich obszarach. Będą to tzw. one stop shops, do których przedsiębiorcy mogą się zwrócić na każdym etapie inwestycji. Jednym z kluczowych zadań spółki zarządzającej będzie pomoc przedsiębiorcom w realizacji ich projektów, a także wsparcie o charakterze konsultacyjno-doradczym.

— Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie wspomagała zainteresowanych inwestorów, przydzielając im indywidualnego opiekuna, który sprawdzi z przedsiębiorcą, czy spełnia on wymagane kryteria. Będziemy głównym regionalnym punktem obsługującym inwestorów i koordynatorem udzielania pomocy publicznej — zaznacza Paweł Lulewicz.

Ważnym zadaniem zarządzającego obszarem strefy będą działania na rzecz napływu nowych inwestycji i ich rozwoju, a co za tym idzie — jeszcze większa aktywność spółek. Celem ich działalności będzie poprawa klimatu inwestycyjnego całej Polski i rozwój innowacyjnej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał przygotowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Każda gmina atrakcyjną strefą inwestycyjną