Każdego roku Rosję opuszcza 100 tys. ludzi, 40 proc. z wyższym wykształceniem

opublikowano: 24-01-2018, 09:13
aktualizacja: 24-01-2018, 09:14

Coraz więcej wykształconych Rosjan opuszcza kraj, aby osiedlić się w innych państwach, wynika z analizy przeprowadzonej przez Rosyjską Prezydencką Akademię Gospodarki Krajowej i Administracji Publicznej (RANEPA).

Eksperci szacują, że każdego roku z Rosji emigruje ok. 100 tys. ludzi, z czego ok. 40 proc. ma wyższe wykształcenie. Obecnie żyje poza krajem ok. 2,7 mln Rosjan, z których ok. 1,5 mln wciąż posiada obywatelstwo tego kraju. Ok. 800 tys. z nich ma wyższe wykształcenie.

Zobacz więcej

Moskwa, Kreml

ARC

Ok. 25 proc. rosyjskich emigrantów ankietowanych przez RANEPA twierdzi, że wyjechali z kraju z powodów politycznych, głównie „rozczarowaniu po wyborach 2012 roku, a szczególnie wydarzeniach z 2014 roku” kiedy doszło do gwałtownego pogorszenia relacji z Zachodem po zaanektowaniu przez Rosję Krymu.

Pozostali ankietowani tłumaczą emigrację „pogorszeniem sytuacji gospodarczej po 2014 roku”, m.in. gorszymi możliwościami zawodowymi, a także redukcją wynagrodzeń.

Jedna trzecia rosyjskich emigrantów deklaruje, że nigdy nie wrócą do kraju. Ok. 50 proc. nie wyklucza tego, ale nie spodziewa się, aby to nastąpiło szybko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Każdego roku Rosję opuszcza 100 tys. ludzi, 40 proc. z wyższym wykształceniem