Czytasz dzięki

Każdy dołoży do walcowni

MT
opublikowano: 06-02-2007, 00:00

Historia lubi się powtarzać. Za dokończenie budowy Walcowni Rur Jedność znów zabiera się państwo.

Historia lubi się powtarzać. Za dokończenie budowy Walcowni Rur Jedność znów zabiera się państwo.

Budowa walcowni w Siemianowicach Śląskich trwa prawie trzydzieści lat. Efekt? Nadal stoi nieukończony zakład, który miał produkować nowoczesne rury. W inwestycję utopiono ponad 0,5 mld zł państwowych pieniędzy, a na dokończenie zakładu potrzeba jeszcze 150-200 mln zł. Od kilku lat tworzone są kolejne spółki zadaniowe — najpierw Walcownia Rur Jedność (1995 r.), potem WRJ Serwis (2000 r.), a teraz ma powstać Walcownia Rur Silesia (WRS).

Monika Domańska, rzecznik kontrolowanego przez państwo Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS), poinformowała, że walne zgromadzenie wspólników, czyli resort skarbu, wyraziło zgodę na utworzenie WRS, która skonsoliduje i doprowadzi do uruchomienia produkcji rur. Nie będzie to łatwe, ponieważ TFS ma w WRJ tylko 40,7 proc., a w WRJ Serwis około 55 proc. Pozostałe m.in. należą do prywatnego Enpolu, generalnego wykonawcy inwestycji. Najwyraźniej jednak widać, że urzędnicy wierzą w siłę państwa, co sceptycy komentują krótko: topienie kolejnych pieniędzy.

Zarząd TFS, którym kieruje Jadwiga Dyktus, szykuje się do uruchomienia zakładu. Spółka położyła na stół około 130 mln zł na wykup wierzytelności WRJ od konsorcjum banków.

Według rzecznika TFS, firma ma wystarczające fundusze na ukończenie i uruchomienie walcowni, ale niewykluczone, że projekt będzie realizowany łącznie z partnerem finansowym i branżowym.

Przejęciem WRJ były zainteresowane rosyjski koncern TMK i giełdowa Alchemia, ale na razie z boku obserwują to, co się dzieje wokół walcowni. Pewnie liczą, że sąd ogłosi upadłość likwidacyjną i zakład pójdzie pod młotek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane