Czytasz dzięki

Każdy powinien znać swoją rolę

TOMASZ SROKOSZ radca prawny, partner w Kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach
opublikowano: 13-07-2015, 22:00

Od 1 lipca rewolucyjne zmiany zaszły w procedurze karnej

KOMENTARZ PRAWNIKA

Każdy prawnik ma swoje demony. Moim pierwszym był demon „prekluzji dowodowej”, czyli obowiązek wskazania i dołączenia do pozwu lub odpowiedzi na pozew całości dowodów w sprawie bez możliwości powoływania ich później. Obowiązek ten, zwany zasadą „karty na stół”, został wprowadzony do polskiego prawa procesowego w 2000 r. nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego.

Od tej daty prawnik podejmujący się zastępstwa procesowego w sprawie gospodarczej musi skompletować całość materiałów w pozwie lub odpowiedzi na pozew, by nie narazić się na zarzut spóźnionego wniosku dowodowego. Nowelizacja miała usprawnić procesy gospodarcze a potem większość spraw cywilnych i faktycznie usprawniła.

Skutkiem ubocznym zmian postępowania cywilnego był dynamiczny rozwój rynku ubezpieczeń odpowiedzialności zawodowej adwokatów i radców prawnych, bo błędy pełnomocników w procesach o wielomilionowych wartościach sporu były przyczyną niejednej tragedii zawodowej oraz osobistej. Opinia publiczna nie była jednak o tych zmianach tak szeroko informowana jak dziś.

Od 1 lipca podobne rewolucyjne zmiany zaszły w procedurze karnej. Dotyczą one gównie sędziów, prokuratorów i adwokatów, ale i radców prawnych, którzy od 1 lipca mogą bronić klientów w sprawach karnych. Najogólniej rzecz biorąc zmiana polega na tym, że sprawy karne prowadzone zgodnie z zasadą kontradyktoryjności zostaną podporządkowane podobnym regułom aktywności procesowej pełnomocników, co sprawy cywilne. Dla mnie jako osoby zajmującej się głównie sprawami cywilnymi to nic nowego.

Od dawna zanim podejmę jakąkolwiek akcję procesową, muszę się do niej dobrze przygotować, co więcej, zebrać wszystkie możliwe dowody oraz dodatkowo uporządkować je według tzw. tez dowodowych. Wszystko to przed wniesieniem pozwu. Od lat tak właśnie funkcjonują kancelarie prawne specjalizujące się w sprawach gospodarczych. Teraz zasada ta została przeniesiona do sądów karnych. Jako cywilista uważam, że jej funkcjonowanie nie tylko nie jest niemożliwe, ale wbrew opiniom głoszonym w mediach nie spowoduje żadnego chaosu organizacyjnego w sądach. Przeciwnie, przyśpieszy procesy karne i wpłynie na jakość wyroków.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wystarczy, aby każda osoba podejmująca czynności w procesie karnym, tj. prokurator, obrońca oraz sąd uświadomiły sobie swoje role procesowe. Skoro radcowie prawni i adwokaci w sprawach cywilnych z powodzeniem działają według zasad kontradyktoryjności procesu, to sędziowie i prokuratorzy także mogą się w nich odnaleźć. To, że materiał procesowy należy skoncentrować najlepiej jak to jest możliwe przed wniesieniem aktu oskarżenia, wydaje się oczywiste. Tak jak aktywna rola procesowa obrońcy — chociaż to w procedurze karnej jest nowością.

Kluczową rolę w nowym postępowaniu odgrywać będzie sąd jako organizator postępowania, a nie — jak dotychczas — podmiot dążący do wyjaśnienia sprawy.

Dla wielu sędziów wyroki wydawane według nowej procedury mogą wydawać się niesprawiedliwe ze względu na uchybienia procesowe pełnomocników, ale podobna sytuacja występowała wcześniej w sprawach gospodarczych. Jest to kwestia właściwego podejścia prokuratury i obrońców, aby proces karny był przygotowywany od początku rzetelnie i kompleksowo. Celem zmian jest bowiem połączenie sprawiedliwości rozstrzygnięć oraz sprawności procedury. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ SROKOSZ radca prawny, partner w Kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach

Polecane