Kazimierz Sedlak: Rozpiętości płacowe w Polsce – jak jest w rzeczywistości?

dr Kazimierz Sedlak, Sedlak & Sedlak
opublikowano: 29-04-2010, 10:45

Wiele mówi się o dużych różnicach pomiędzy wynagrodzeniami osób zajmujących stanowiska menedżerskie oraz szeregowe. Okazuje się jednak, że rozpiętości te nie są w Polsce wyjątkowo duże.

Według GUS w 2008 roku przeciętne wynagrodzenie na stanowisku kierowniczym (7 200 PLN) było 2,66 razy większe od średniej płacy umysłowego pracownika szeregowego (2 713 PLN). Jednocześnie zarobki kierowników o 3,81 razy przewyższały wynagrodzenie szeregowego pracownika fizycznego (1 896 PLN). Co więcej, wspomniane różnice w stawkach płac zmniejszają się z roku na rok.

Podobne wnioski przynosi analiza danych pochodzących z przeprowadzonego przez naszą firmę Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Z analizy danych OBW także wynika, że różnice w płacach osób na stanowiskach najwyższego szczebla oraz na stanowiskach szeregowych nie są specjalnie duże. W roku 2009 płaca dyrektora była średnio 4,38 razy wyższa od wynagrodzenia pracownika szeregowego. Z kolei kierownik otrzymywał średnio 2,39 razy wyższą płacę od pracownika najniższego szczebla. Taka różnica w stawkach wynagrodzenia wydaje się w sposób proporcjonalny odzwierciedlać hierarchię stanowisk.

Także według Eurostat Polska nie jest krajem o zbyt dużych rozpiętościach płacowych, aczkolwiek zróżnicowanie między wynagrodzeniem na najwyższych i najniższych szczeblach jest większe niż w wielu krajach Unii Europejskiej. W państwach bardziej rozwiniętych różnica między płacami osób zajmujących stanowiska menedżerskie oraz szeregowe oscyluje w granicach 200%. W Polsce natomiast wynagrodzenie kierownika było w 2006 roku 2,73 razy (273%) wyższe od płacy pracownika szeregowego. W porównaniu do państw Europy Środkowo-Wschodniej jest to jedna z mniejszych różnic płacowych między szczeblami.

W ciągu najbliższych lat różnice między wynagrodzeniami osób na stanowiskach menedżerskich oraz szeregowych w Polsce powinny się zmniejszać. Prawdopodobnie będą porównywalne do tych w rozwiniętych krajach Unii Europejskiej.

www.sedlak.pl

dr Kazimierz Sedlak, prezes Sedlak & Sedlak
dr Kazimierz Sedlak, prezes Sedlak & Sedlak
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Kazimierz Sedlak, Sedlak & Sedlak

Polecane