KB i PGNiG przejęły akcje Huty Szkła Szczakowa

Anna Bytniewska
opublikowano: 04-12-2000, 00:00

KB i PGNiG przejęły akcje Huty Szkła Szczakowa

Huta Szkła Szczakowa — największy polski producent szkła płaskiego metodą pittsburgh — ma nowego akcjonariusza. Kredyt Bank przejęłą za długi 33,3 proc. akcji spółki. Swój pakiet zwiększył też PGNiG. Do 15 stycznia zarząd ma przygotować program naprawczy i już szuka inwestora branżowego.

Kredyt Bank i PGNiG objęły za długi łącznie 66,6 proc. akcji Huty Szkła Szczakowa. Zarząd firmy nie chce ujawniać wysokości aktualnego zadłużenia. Aby poprawić kondycję spółki, nowi akcjonariusze podwyższą kapitał akcyjny o blisko 9 mln zł w drodze konwersji wierzytelności. Obecnie trwa sądowa procedura rejestracji podwyższenia.

Do 15 stycznia 2001 roku zostanie także przygotowany program restrukturyzacji firmy. Jednym z jej elementów będzie dywersyfikacja produkcji.

— Większość produkowanego przez nas szkła wytwarzana jest w systemie pittsburgh, który wypierany jest jednak przez float. Musimy rozważyć rezygnację z systemu pittsburgh i zaangażowanie się w przetwórstwo szkła. Chcemy też odzyskać rynek szkła gospodarczego. Zmusza nas do tego również perspektywa dokonania w przyszłości wyboru między bardzo kosztownym remontem pieca starego systemu, który może pochłonąć ponad 100 mln zł, a inwestowaniem w nowocześniejszą produkcję — mówi Rajmund Szary, prezes Huty Szkła Szczakowa.

Redukcja zatrudnienia

W ramach działań restrukturyzacyjnych, w hucie powstanie pięć centrów biznesowych, na bazie już istniejących zakładów. Rajmund Szary nie ukrywa, że będzie się to wiązało również z redukcją zatrudnienia. Obecnie w hucie pracuje 950 osób.

— Aby poprawić kondycję firmy, musimy również obniżyć koszty produkcji, przeprowadzić restrukturyzację organizacyjną i poprawić jakość wyrobów — podkreśla Rajmund Szary.

Huta szuka także inwestora branżowego.

— Mamy już kandydata, ale jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach — twierdzi prezes.

Za wiele obciążeń

Kłopoty HS Szczakowa zaczęły się po rozpoczęciu inwestycji, mających zdywersyfikować produkcję. Firma nie udźwignęła obciążeń związanych ze spłatą kredytu zaciągniętego w Kredyt Banku na zakup linii do produkcji butelek oraz rat leasingowych, obciążających linię do wyrobu szklanek. Problemy pogłębiły wysokie ceny gazu i spłata zobowiązań wobec PGNiG. Szczakowa popadła w długi i w efekcie zatrzymano realizację inwestycji. Zadłużenie powiększyły zobowiązania huty, wynikające z nie zrealizowanych kontraktów.

Obecnie Szczakowa produkuje 9 mln mkw. szkła płaskiego pittsburgh. Połowa produkcji trafia na eksport. Huta wytwarza również 25 mln sztuk szklanek rocznie. W tym segmencie opanowała 20 proc. rynku w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KB i PGNiG przejęły akcje Huty Szkła Szczakowa