KB liczy na zbliżony wynik z działalności podstawowej w IV kw. do III kw.

Internet Securities
opublikowano: 03-11-2005, 17:11

Wynik na działalności podstawowej grupy Kredyt Banku SA może być w IV kw. zbliżony do III kw., w którym wyniósł 53 mln zł, powiedział prezes banku Ronnie Richardson w czwartek. Nic nie wskazuje też na to, aby w IV kw. pojawiły się jakieś znaczące zdarzenia jednorazowe, negatywne czy też pozytywne.

Wynik na działalności podstawowej grupy Kredyt Banku SA może być w IV kw. zbliżony do III kw., w którym wyniósł 53 mln zł, powiedział prezes banku Ronnie Richardson w czwartek. Nic nie wskazuje też na to, aby w IV kw. pojawiły się jakieś znaczące zdarzenia jednorazowe, negatywne czy też pozytywne.

„W IV kw. będzie przynajmniej taki wynik na działalności podstawowej, jak w III kw. Nic nie wskazuje na jakiś duży wpływ zdarzeń jednorazowych, czy to negatywnych, czy pozytywnych” – powiedział Richardson na spotkaniu z dziennikarzami.

„Każdy ma zamiar zarabiać więcej, ale nie wiadomo, jaki będzie wpływ tworzenia rezerw. [...] Staramy się, aby koszty były pod kontrolą, staramy się zwiększać dochody – zwiększać kredyty i depozyty, a podstawowym celem jest działalność detaliczna” – dodał. Priorytetem jest wzrost dochodów z prowizji i opłat.

W trzecim kwartale Kredyt Bank osiągnął 92,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 74,3 mln zł zysku rok wcześniej. Jest to wynik lepszy od oczekiwań rynkowych, których średnia wynosiła 78 mln zł.

Dyrektor finansowy banku Konrad Kozik wyjaśnił, że w zysku netto 39 mln zł stanowi aktywo podatkowe, zaś wynik na samej działalności podstawowej to 53 mln zł.

Wynik odsetkowy grupy wyniósł 175 mln zł wobec 150 mln zł rok wcześniej, natomiast wynik z opłat i prowizji ukształtował się na poziomie 82 mln zł wobec 125 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Po trzech kwartałach 2005 roku bank miał 325,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 84 mln zł zysku rok wcześniej, wynik odsetkowy wyniósł 540 mln zł wobec 494 mln zł, a wynik z tytułu prowizji 227 mln zł wobec 360 mln.

„Dokonaliśmy trzech ważnych osiągnięć: mamy wynik przewidywalny i stabilny. Te wyniki są potwierdzeniem, że koszty i ryzyko kredytowe są pod kontrolą. I ważne jest to, że bank naprawdę zaczął sprzedawać” – powiedział Kozik.

W trzecim kwartale grupa Kredyt Banku sprzedała nowe fundusze inwestycyjne o wartości 604 mln zł, nowe kredyty hipoteczne o wartości 248 mln zł oraz 457 mln zł nowych kredytów ratalnych.

Kozik dodał, że Kredyt Bank zwiększył udział w rynku funduszy inwestycyjnych do ok. 3,5% obecnie z ok. 1,2% na początku roku. Udział w kredytach mieszkaniowych i depozytach detalicznych sięga ok. 4,0%.

Portfel kredytowy banku na koniec trzecim kwartale spadł do 13,1 mld zł z 14,0 mld zł na koniec drugim kwartale.

„Ten spadek portfela kredytowego w trzecim kwartale wobec drugiego kwartału to jeden duży klient – jednostka budżetowa” – wyjaśnił Kozik.

W trzecim kwartale nastąpił też spadek kredytów zagrożonych do 3,5 mld zł z 3,6 mld zł na koniec drugiego kwartału, zaś wskaźnik pokrycia kredytów zagrożonych rezerwami wzrósł do 70% w trzecim kwartale z 69% w drugim kwartale.

Prezes Richardson nie chciał wypowiadać się co do planów wypłaty dywidendy z zysku za 2005 rok, powiedział jedynie, że zarząd wypowie się w tej sprawie, gdy będą znane wyniki za cały rok.

Po trzech kwartałach wskaźnik ROE wyniósł 25% wobec 9% rok wcześniej, a wskaźnik koszty/dochody spadł do 75% z 77%. Współczynnik wypłacalności ukształtował się na na poziomie 16,38%.

Suma bilansowa banku na koniec trzeciego kwartału wynosiła 20,84 mld zł wobec 22,6 mln rok wcześniej, a kapitały własne 1,6 mld zł wobec 1,4 mld.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane