KBC rekomenduje sektor detaliczny

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 17-02-2010, 00:00

Pierwsze półrocze będzie stabilne, drugie przyniesie poprawę, a odbicie nastąpi w 2011 r.

Spółką godną największej uwagi jest, zdaniem brokera, Eurocash

Pierwsze półrocze będzie stabilne, drugie przyniesie poprawę, a odbicie nastąpi w 2011 r.

KBC Securities zaleca przeważanie w portfelu akcji spó-łek branży detalicznej.

— Sektor będzie korzystał z silnego odbicia w popycie konsumenckim w przyszłym roku — spodziewa się Kamil Szlaga, analityk KBC Securities.

Szacuje, że zarobki całego sektora wzrosną w 2010 r. o 42 proc. rok do roku, a w 2011 o 35 proc. Rynek FMCG będzie, jego zdaniem, rósł w tym roku o około 6 proc., czyli w podobnym tempie jak w ubiegłym.

— W ubiegłym roku wzrost był jednak wywołany głównie wzrostem cen żywności. W tym roku spodziewamy się, że presja inflacyjna będzie mniejsza, a rynek będzie rósł dzięki malejącemu bezrobociu i rosnącym pensjom — podkreśla Kamil Szlaga.

Generalnie analityk jest zdania, że pierwsze półrocze nie będzie rewelacyjne pod względem wzrostu sprzedaży spółek detalicznych, m.in. ze względu na jeszcze stosunkowo wysoką ubiegłoroczną bazę. Poprawy popytu należy się spodziewać w drugim półroczu, a zdecydowanego odbicia — w 2011 r.

Kto skorzysta najbardziej? Zdaniem analityków KBC Securities, spółką godną w tej chwili największej uwagi (tzw. top pick) jest Eurocash.

— Spodziewamy się, że spółka — jako lider polskiego rynku hurtowego — będzie utrzymywała wysoką dynamikę wzrostu i zwiększała udziały w rynku — mówi Kamil Szlaga.

Wskazuje na niskie zadłużenie Eurocasha i zdolność do płacenia wysokich dywidend oraz udział w konsolidacji rynku. Nadal zaleca kupno akcji spółki. Wycenia je na 21 zł (wczoraj kosztowały 16,9 zł).

Kolejną spółką, na którą zdaniem KBC Securities należy zwrócić uwagę, jest AmRest.

— Pozycja AmRestu jest silna dzięki odporności na kryzys rynku restauracji typu fast food w regionie Europy Środkowej i Wschodniej — twierdzi Kamil Szlaga.

Podkreśla, że działalność spółki w Czechach już przynosi pozytywne wyniki na poziomie EBITDA, a do gry wraca rynek rosyjski. Zdaniem analityka, akcje AmRestu są niedoszacowane. Dlatego podtrzymuje rekomendację "kupuj" z wyceną na poziomie 95 zł (wczoraj kosztowały 79,8 zł).

Zaleca również kupno akcji Empik Media Fashion. Rekomendację podwyższył ze "sprzedaj".

— Salony Empik, Smyk, Spiele Max oraz szkoły językowe okazały się stosunkowo odporne na kryzys. Spodziewamy się, że EBITDA w tym segmencie będzie rosnąć średnio o 15 proc. w 2010-11 r. — mówi Kamil Szlaga.

W segmencie droższej odzieży i kosmetyków spodziewa się natomiast aż 150 proc. średniego wzrostu EBITDA w 2010-11 r. w porównaniu z 2009 r. Akcje Empik Media Fashion wycenia na 16,5 zł. Wczoraj kosztowały 15 zł.

Katarzyna Sadowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy