KBC TFI: Małe spółki mają ogromny potencjał wzrostowy

Kazimierz Szpak
opublikowano: 01-12-2010, 00:00

Kazimierz Szpak

zastępca dyrektora biura zarządzania aktywami w KBC TFI

Ubiegły tydzień nie przyniósł istotniejszych zmian w obrazie rynku. Mimo że spadki nie były tak intensywne jak w poprzednim tygodniu, to wymowa informacji docierających na rynek była negatywna. Problemy Irlandii nie tylko stały się doskonałym pretekstem do realizacji zysków na rynkach akcji, ale przede wszystkim odbiły się negatywnie na rynkach długu i rynkach walutowych. Rynek też nagle sobie przypomniał o wysokich deficytach Portugalii i Hiszpanii, co stanowiło dodatkowy argument dla inwestorów zagranicznych, wycofujących się z naszego regionu. W tym kontekście silne osłabienie się polskich obligacji skarbowych i złotego nie powinno dziwić. Inwestorzy globalni w nerwowych momentach wycofują aktywa z całego regionu nie analizując sytuacji poszczególnych gospodarek. Gdy coś się dzieje w Europie, Polska zawsze odczuwa tego skutki, choćby nie miało to żadnego związku z naszą gospodarką.

Analizując tegoroczne stopy zwrotu z poszczególnych indeksów nie sposób nie zauważyć słabszego zachowania się mniejszych spółek. Indeks sWIG80 od początku roku rośnie zaledwie o 5,5 proc, podczas gdy w tym samym okresie WIG20 i mWIG40 zyskały odpowiednio 10,6 proc. i 14,3 proc. Gorsze zachowanie się małych spółek wcale nie znajduje uzasadnienia w publikowanych przez nie danych finansowych. Dlatego też wyceny poszczególnych spółek z indeksu sWIG80 wydają się być bardziej atrakcyjne niż te chociażby z WIG20. A to wskazuje na ogromny potencjał wzrostowy małych spółek w kolejnych latach. Tradycyjnie podczas hossy małe spółki zyskują przecież najwięcej.

Kolejny tydzień nie powinien przynieść głębszych spadków choć jak wiemy rynek może się zawsze czegoś przestraszyć. Fundamentalne parametry przemawiają cały czas za wzrostami indeksów, ale nie oznacza to nieprzerwanego ciągu sesji wzrostowych. W przypadku gdyby konflikt na Półwyspie Koreańskim przybrał niepokojące rozmiary, rynki akcji raczej pozytywnie nie zareagują. Z doświadczenia wiem jednak, że zwykle w takich sytuacjach obawy są wyolbrzymiane, a towarzyszące im spadki na rynkach okazują się znakomitymi okazjami do kupna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Szpak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy