KBC TFI: W krótkim terminie sytuacja wygląda optymistycznie

Piotr Lubczyński
opublikowano: 16-06-2010, 00:00

Miniony tydzień można zaliczyć do umiarkowanie udanych. Po słabej sesji poniedziałkowej i wśród ciągłych obaw o stan finansów publicznych oraz zadłużenia krajów europejskich polskim blue-chipom udało się odrobić straty w ciągu następnych dni. W rezultacie WIG20 skończył tydzień na 1-procentowym plusie. Słabiej zachowywały się spółki średnie i małe. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zniżkowały o 0,6 proc. Szczególnie optymistycznie wyglądała sesja czwartkowa — mocne otwarcie na rynku amerykańskim pomogło giełdom europejskim, w tym także polskiej, w ładnym zakończeniu notowań. Wzrosty te były napędzane między innymi danymi z Azji. Pozytywnie zaskoczył chiński eksport rosnąc znacznie silniej od oczekiwań. Podobnie było z importem i bilansem handlowym. Pomagały także dane na temat wzrostu PKB w Japonii. Silny optymizm z czwartku nie przełożył się jednak na sesję piątkową. Wyraźnie słabsze od oczekiwań dane makro z rynku amerykańskiego dotyczące sprzedaży detalicznej skutecznie chłodziły nastroje. Na szczęście późniejsze informacje na temat sentymentu konsumentów przyniosły pozytywne zaskoczenie i stanowiły swoistą przeciwwagę dla negatywnego odczytu dotyczącego sprzedaży detalicznej.

W krótkim terminie sytuacja wygląda raczej optymistycznie. Indeksy amerykańskie odbiły się po raz kolejny od poziomów wsparcia — np. dla indeksu Dow Jones to okolice 9800 pkt. Na giełdach daje się zauważyć pewne uspokojenie — indeks VIX mierzący oczekiwaną zmienność rynków akcji wyraźnie zniżkował w ostatnim czasie. Pojawiają się wypowiedzi unijnych decydentów sugerujących możliwość zwiększenia pakietu stabilizacyjnego dla strefy euro opiewającego na 750 mld euro, jeśli okaże się on niewystarczający. Stwarza to zatem warunki na dalsze uspokojenie nastrojów i umiarkowane wzrosty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Lubczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu