KCR chce badać leki na giełdowym parkiecie

SG
opublikowano: 12-10-2007, 00:00

Chcą ich kupić światowe firmy badawcze. Oni wolą jednak wejść na polską giełdę i zmierzyć się z nimi o globalne kontrakty.

Chcą ich kupić światowe firmy badawcze. Oni wolą jednak wejść na polską giełdę i zmierzyć się z nimi o globalne kontrakty.

KCR będzie pierwszą firmą z branży badań i rozwoju (R&D) w historii GPW. Jeszcze w październiku prospekt emisyjny trafi do Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka chce zdobyć pieniądze głównie na przejęcia firm o podobnym profilu działalności w regionie. Potrzebuje 20-50 mln zł.

KCR prowadzi badania kliniczne na zlecenie. Jest największym graczem w Polsce, a nasza część Europy rozwija się w tym segmencie najdynamiczniej na świecie.

— Prowadzimy testy nowych leków na zalecenie największych światowych koncernów, które je opracowują. Dotychczas zrealizowaliśmy 80 projektów badawczych. Naszymi klientami są światowe koncerny, na przykład Roche, Novartis czy Astra Zeneca.

Nie możemy ujawniać, jakie leki testowaliśmy, ale zapewniam, że kilka nazw stało się głośnych — mówi Adam Kruszewski, prezes KCR.

Branża konsoliduje się.

— Często otrzymujemy oferty przejęcia od światowych firm z branży. Rozmawiamy jednak z naszymi odpowiednikami z regionu o utworzeniu firmy zdolnej do konkurowania z zachodnimi o globalne umowy — dodaje prezes.

W tym celu firma wybiera się na GPW.

— Trwają negocjacje z trzema firmami, takimi jak my, ale działającymi na innych rynkach. Ponadto mamy alians z hinduską firmą z branży. Strategia rozwoju związana z ofertą publiczną zakłada zdobycie pozycji lidera w regionie — dodaje Adam Kruszewski.

W 2006 r. przychody KCR wyniosły 20 mln zł.

— W tym blisko 3 mln EUR stanowi obrót marżowy, który stanowią opłaty za badania i zarządzanie projektem. Reszta to tzw. przychody pass through, czyli m.in. wynagrodzenia dla lekarzy. Tempo wzrostu obrotu marżowego w tym roku wynosi 100 proc. Spodziewam się marży netto z tego tytułu rzędu 20 proc. Teraz dostajemy kontrakty na badania bezpośrednio od koncernów farmaceutycznych. Wcześniej byliśmy podwykonawcą — mówi prezes KCR. Oferującym jest Suprema Securities.

225

mln EUR Na tyle szacowana jest wartość rynku badań klinicznych, tzw. contract research organisation (CRO) w środkowej Europie.

20

proc. Na tyle spółka szacuje rentowność netto swoich projektów w 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu