KE: 10 mln euro z funduszy UE na polską farmę wiatrową

DI, PAP
10-07-2013, 19:59

Komisja Europejska przyznała 10 mln euro z funduszy UE na pierwszą farmę wiatrową w Polsce w Golicach w woj, lubuskim - poinformowała w środę KE. Wartość inwestycji to 56 mln euro; farma rozpoczęła sprzedaż energii w marcu ub.r.

 "Jestem bardzo zadowolony z tego, że unijne fundusze regionalne wspierają pierwszą farmę wiatrową w Polsce. Nasza decyzja o dofinansowaniu tego projektu pokazuje zaangażowanie Komisji Europejskiej na rzecz wsparcia realizacji celów klimatycznych do 2020 r." - skomentował komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, który podpisał decyzję o dofinansowaniu.

 Dodał, że to znacząca inwestycja w rozwój gospodarczy Polski. "Sami mieszkańcy skorzystają zarówno z dostaw czystszej energii, jak i z nowych miejsc pracy w regionie" - podkreślił Hahn.

 Zdaniem KE, farma wiatrowa poprawi jakość dostaw prądu oraz zapewni mieszkańcom czystsze powietrze. Komisja ocenia, że projekt ten wiąże się "pośrednio i bezpośrednio" z 600 nowymi miejscami pracy. Ma się też poważnie przyczynić do realizacji wyznaczonego Polsce celu 15-proc. udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym do 2020 r.

 Farma wiatrowa w Golicach została oficjalnie otwarta w maju ub.r. Inwestorem jest firma Acciona Energy Poland Sp. z o.o.

 Farma zajmuje 340 hektarów powierzchni, składa się z 19 wiatraków z turbinami o mocy 2 MW każdy. Wysokość wież sięga 90 metrów. Jak zapowiadano przy otwarciu, produkcja miała pozwolić na zaspokojenie zapotrzebowania na prąd dla 40 tysięcy gospodarstw domowych i zapobiec emisji CO2 na poziomie ok. 77 tys. ton rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / KE: 10 mln euro z funduszy UE na polską farmę wiatrową