KE: 145 mln EUR ze środków UE na budowę gazociągu Pogórska Wola – Tworzeń

  • PAP
opublikowano: 13-08-2018, 12:59

KE zdecydowała w poniedziałek o przeznaczeniu 145,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na budowę gazociągu Pogórska Wola – Tworzeń.

Gazociąg o długości 168 km, przebiegający przez województwa małopolskie, świętokrzyskie i śląskie, będzie częścią korytarza gazowego północ–południe, który ma w przyszłości połączyć terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem Adria LNG na chorwackiej wyspie Krk. Zwiększy to dywersyfikację i bezpieczeństwo dostaw w regionie.

Korytarz europejski to projekt o znaczeniu wspólnotowym. W Polsce status taki ma kilka innych inwestycji realizowanych przez spółkę Gaz-System, m.in. połączenie Polska-Litwa, gazociąg Baltic Pipe, rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, czy połączenie Polska-Słowacja.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu podkreśliła w poniedziałek, że gazociąg Pogórska Wola – Tworzeń wniesie istotny wkład w dywersyfikację źródeł energii w Unii Europejskiej i dzięki niemu ceny gazu w Polsce będą niższe.

Komisja Europejska przypomina, że korytarz gazowy północ–południe składa się z 10 różnych projektów, z których sześć jest obecnie współfinansowanych przez UE. Łączny wkład UE w te projekty w ramach budżetu na lata 2014–2020 wynosi 275 mln euro.

Gazociąg Pogórska Wola – Tworzeń powinien zostać ukończony do końca 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu