KE: 150 mld EUR luki w podatku VAT w 2016 r.

  • DI
opublikowano: 21-09-2018, 12:59

Komisja Europejska przedstawiła wynik badania wskazującego, że państwa UE straciły prawie 150 mld EUR dochodów z VAT w 2016 r.

Tak zwana „luka w podatku VAT” oznacza różnicę między oczekiwanymi dochodami z podatku VAT a kwotą faktycznie pobraną.

- Dzisiejsze dane liczbowe pokazują, że reforma obecnego unijnego systemu VAT w połączeniu z lepszą współpracą na szczeblu UE jest konieczna, aby państwa członkowskie mogły w pełni korzystać z dochodów z VAT w swoich budżetach – głosi komunikat KE.

Pierre Moscovici, komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł powiedział, że choć państwa UE poprawiły ściągalność podatku, to 150 mld EUR luki VAT jest „nie do przyjęcia”.

- W szczególności w sytuacji, gdy 50 mld EUR z tej sumy trafia do kieszeni przestępców, oszustów, a prawdopodobnie nawet terrorystów – podkreślił Moscovici.

Luka VAT zmalała w 22 państwach członkowskich. Największe sukcesy na tym polu osiągnęły Bułgaria, Łotwa, Cypr i Holandia. W 6 państwach luka VAT wzrosła. To Rumunia, Finlandia, Wielka Brytania, Irlandia, Estonia i Francja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu