KE apeluje do państw UE o odpowiedzialność wobec budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-03-2005, 13:24

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen zaapelowali w środę w Parlamencie Europejskim do krajów UE, by jeśli chcą zachować unijny model socjalny, uchwalili stosowny do tego budżet UE na lata 2007-2013.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen zaapelowali w środę w Parlamencie Europejskim do krajów UE, by jeśli chcą zachować unijny model socjalny, uchwalili stosowny do tego budżet UE na lata 2007-2013.

    "Unia nie może pozwolić sobie tylko na to, by była ambitna. Jeśli chcemy by odniosła sukces, musimy zmobilizować środki na miarę naszych ambicji" - powiedział Barroso podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat Strategii Lizbońskiej.

    Rewizja tej strategii, której celem jest wzrost zatrudnienia i uczynienie gospodarki UE najbardziej konkurencyjną na świecie do 2010 roku, będzie głównym tematem szczytu przywódców państw UE 22-23 marca w Brukseli.

    "Polityka wzrostu zatrudnienia to ważny instrument, który musi iść w parze z perspektywą finansową" - powiedział Verheugen, łącząc kwestię Strategii Lizbońskiej z trwającymi właśnie negocjacjami państw UE w sprawie budżetu UE w latach 2007-2013. "Musimy pokazać, że za naszymi słowami, idą działania. Potrzebujemy dobrej perspektywy finansowej, by osiągnąć nasze cele" -  dodał Verheugen i zaapelował o jak najszybsze porozumienie w sprawie budżetu.

    Zdaniem Barroso, negocjacje budżetowe są dobrą okazją, żeby sprawdzić prawdziwą "solidarność tych, którzy dziś są pierwsi, by bronić europejskiego modelu socjalnego".

    Apel o uchwalenie odpowiednio wysokiego budżetu skierowany był zwłaszcza do sześciu krajów członkowskich UE: Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Austrii i Holandii, które chcą ograniczyć wydatki UE w latach 2007-2013 do 1 proc. dochodu narodowego brutto (DNB), podczas gdy Komisja Europejska proponuje wydatki na poziomie 1,24 proc. DNB.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KE apeluje do państw UE o odpowiedzialność wobec budżetu