KE chce finansować owoce dla dzieci w szkołach, by zwalczać nadwagę

opublikowano: 15-05-2007, 16:37

Komisja Europejska chce finansować program dożywiania dzieci w szkołach owocami, by promować zdrowe odżywianie i zwalczać nadwagę - powiedział PAP we wtorek rzecznik KE ds. rolnictwa Michael Mann.

"Chodzi o podobny projekt, jaki obecnie dotyczy mleka" - tłumaczył Mann. KE jest gotowa przeznaczyć na ten program konkretną sumę rocznie w ramach prowadzonej reformy wsparcia dla sektora owoców i warzyw.

Na razie nie wiadomo, o jaką kwotę chodzi i czy KE będzie pokrywać całość czy tylko część kosztów programu dożywiania owocami. To będzie zależało też od tego, ile krajów wystąpi o takie dofinansowanie. W przypadku programu mlecznego KE rocznie "zwraca" krajom członkowskim około 60-70 mln euro na napoje mleczne w szkołach.

KE oczekuje, że jej pomysł zyska aprobatę państw członkowskich już w czerwcu, kiedy ministrowie ds. rolnictwa państw UE mają zatwierdzać reformę rynku owoców i warzyw. Wówczas program dożywiania mógłby zacząć działać już w 2008 roku.

"Nasza reforma musi wspierać walkę z nadwagą, specjalnie wśród młodych ludzi. Taki program rozdawania owoców w szkołach, wspierany przez Unię Europejską, byłby krokiem w tym kierunku" - powiedziała komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel.

Unijne wsparcie w sektorze owoców i warzyw wynosi 1,5 mld euro rocznie, w ramach dopłat dla rolników.

Według danych KE na nadwagę cierpi w UE ponad 100 milionów osób - 27 proc. mężczyzn i 38 proc. kobiet. W ostatnich latach otyłość i nadwaga zaczynają coraz częściej dotyczyć dzieci. Szacuje się, że rocznie 400 tys. dzieci zaczyna chorować na otyłość.

W ramach walki z otyłością wśród dzieci KE zainicjowała też stronę internetową "Mini-kucharze Europy", na której promuje zdrowe odżywianie (http://eu.mini-chefs.eu). Na stronie znajduje się też zapowiedź Europejskiego Dnia Zdrowego Odżywiania 8 listopada 2007 roku, podczas którego kucharze z całej Unii będą uczyć dzieci w szkołach, jak przygotować samodzielnie zdrowy posiłek. Ponadto KE ogłosiła konkurs na projekt plakatu kampanii przeciwko otyłości wśród dzieci. DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / KE chce finansować owoce dla dzieci w szkołach, by zwalczać nadwagę