KE chce wspomóc telekomy

Krzysztof Maciejewski
21-03-2001, 00:00

KE chce wspomóc telekomy

Na sztokholmskim szczycie Unii Europejskiej, który rozpoczyna się w piątek, problemy spółek telekomunikacyjnych mogą okazać się jednym z najbardziej gorących tematów. Według ekspertów z Brukseli, telekomy wymagają natychmiastowego wsparcia ze strony unijnych rządów.

Brytyjski dziennik „Financial Times” poinformował, że Komisja Europejska chce, aby rządy UE rozważyły odroczenie płatności za krajowe licencje na telefonię komórkową trzeciej generacji (UMTS). Bruksela obawia się bowiem, że tonące w długach spółki telekomunikacyjne nie będą w stanie wprowadzić nowego systemu. Ministrowie „piętnastki” powinni również wziąć pod uwagę ewentualny udział operatorów w tworzeniu nowoczesnej infrastruktury (chodzi np. o systemy sieciowe). W opublikowanym wczoraj liście eksperci z Brukseli wezwali do dyskusji na ten temat na zbliżającym się unijnym szczycie w Sztokholmie.

Europejski przemysł telekomunikacyjny wydał do tej pory na krajowe licencje UMTS około 140 mld EUR (520,8 mld zł). Tylko w Niemczech i Wielkiej Brytanii wpływy z tego tytułu wyniosły ponad 87 mld EUR (324 mld zł), przekraczając najśmielsze oczekiwania. Wysokie koszty spowodowały, że nawet największe spółki — takie jak British Telecom, Deutsche Telekom czy France Telecom — popadły w długi. Efektem są spadające notowania giełdowe operatorów i spory niepokój inwestorów. Jednak fatalna sytuacja finansowa spółek telekomunikacyjnych może mieć znacznie szerszy zasięg.

— Wysoki koszt licencji UMTS może niekorzystnie wpłynąć na konkurencję naszego kontynentu z USA — uważa Paavo Lipponen, premier fińskiego rządu.

Jego zdaniem, metody udzielania licencji na telefonię komórkową trzeciej generacji powinny być skoordynowane na poziomie europejskim. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że rządy innych państw Europy Zachodniej nie odniosą się zbyt przychylnie do tego pomysłu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Maciejewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / KE chce wspomóc telekomy