KE daje Polsce więcej czasu na składanie rozliczeń za rok 2005

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-11-2005, 18:15

Komisja Europejska będzie dłużej - do połowy grudnia - przyjmować od Polski faktury za projekty realizowane z unijnych funduszy strukturalnych, tak by zostały one rozliczone jeszcze w ramach budżetu za rok 2005 - dowiedziała się PAP w piątek od komisarz ds. regionalnych Danuty Huebner.

Komisja Europejska będzie dłużej - do połowy grudnia - przyjmować od Polski faktury za projekty realizowane z unijnych funduszy strukturalnych, tak by zostały one rozliczone jeszcze w ramach budżetu za rok 2005 - dowiedziała się PAP w piątek od komisarz ds. regionalnych Danuty Huebner.

    Huebner gościła w piątek w Komisji nową minister ds. rozwoju regionalnego Grażynę Gęsicką. Jednym z tematów spotkania była dość niska, bo wynosząca zaledwie kilka procent, absorpcja przez Polskę unijnych funduszy z przyznanych nam na lata 2007-13 około 13 mld euro.

    "KE jest gotowa przyjmować rachunki z Polski dłużej, do połowy grudnia" - powiedziała PAP Huebner. Dodała, że spodziewa się, iż do końca roku Bruksela wypłaci dla Polski około 200 mln euro. Minister Gęsicka nie wini Brukseli za to, iż wypłaty unijnych środków są na razie małe.

    "Jeśli chodzi o Komisję Europejską, nie ma żadnych problemów. KE bardzo szybko rozpatruje wnioski o płatności i je realizuje. Dlatego raczej są to kwestie po naszej stronie" - powiedziała PAP Gęsicka.

    "Problem polega na tym, że my w KE możemy uznać fundusze strukturalne za wykorzystane dopiero wtedy, jak dostaniemy rachunek. I mimo że widać, iż w realizacji projektów jest postęp, nie przekłada się to na spływ rachunków do Brukseli. To jest ten właściwy główny problem na dzisiaj" - wyjaśniła komisarz.

    Jak przyznała Gęsicka, problem realizacji funduszy strukturalnych na lata 2004-2006 polega na tym, że sporo faktur dotyczących wydatków dokonanych przez beneficjentów nie dociera do ministerstwa finansów, które powinno je wysłać do Brukseli.

    "To jest główne pytanie: co się dzieje z tymi fakturami po drodze. Dlaczego brną one przez kilka miesięcy od beneficjenta do ministerstwa finansów" - tłumaczyła. Gęsicka przedstawiła Huebner nowe rozwiązania w celu uproszczenia procedur oraz polepszenia przepływu dokumentów, które mają zapewnić większą absorpcję przez Polskę unijnych funduszy. Spotkały się one z aprobatą Komisji.

    Zdaniem Huebner na razie nie ma jeszcze ogromnych powodów do niepokojów z powodu słabego wykorzystania funduszy strukturalnych.

    "Zależy jak na to patrzeć. To jest właściwie początek okresu wykorzystywania funduszy strukturalnych na ten okres, 2004-2006. Rzeczywiste zagrożenie pojawi się pod koniec przyszłego roku, kiedy zacznie działać zasada N+2" - powiedziała Huebner.

    Zgodnie z zasadą N+2 pieniądze na dany projekt przepadają, jeśli w ciągu dwóch lat od roku ich przyznania do Brukseli nie wpłyną rachunki.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane