KE finansuje analizy dotyczące przedłużenia rurociągu Odessa-Brody

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-08-2005, 20:37

 

Komisja Europejska przyznała 2 miliony euro na opracowanie techniczno-ekonomicznej analizy niezbędnej dla kontynuacji budowy rurociągu Odessa-Brody-Płock - poinformowano w poniedziałek w przedstawicielstwie KE w Kijowie.

    Opracowanie analizy zlecono konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy konsultingowe z Finlandii, Niemiec i Grecji: SWECO PIC, ILF GmbH oraz KANTOR.

    W ciągu następnych 15 miesięcy, wspólnie z przedstawicielami Ukrtransnafty i polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa Sarmatia firmy konsultingowe będą się zajmować kwestią zwiększenia możliwości przesyłania kaspijskiej ropy naftowej do Europy w celach komercyjnych oraz opracowaniem prawnych i finansowych sposobów zapewnienia przejrzystego i opłacalnego funkcjonowania rurociągu.

    Wśród głównych zadań ekspertów jest również dokończenie technicznych opracowań dotyczących przedłużenia istniejącego odcinka ropociągu Odessa-Brody do polskiego Płocka, w zgodzie z technicznymi i ekologicznymi standardami Unii Europejskiej - głosi komunikat.

    KE przypomina, że rurociąg Odessa-Brody jako część korytarza przesyłania ropy naftowej z Morza Czarnego przez Ukrainę do Polski jest kluczowym projektem zmierzającym do wzmocnienia energetycznej infrastruktury Unii Europejskiej i Ukrainy.

    Rozwój tej infrastruktury ma na celu zapewnienie dywersyfikacji źródeł dostaw nafty i gazu, co odpowiada założeniom Planu Działań Ukraina-UE, podpisanego w lutym 2005 roku.

Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / KE finansuje analizy dotyczące przedłużenia rurociągu Odessa-Brody