KE: Francja ma zacząć płacić karę w wysokości prawie 58 mln EUR

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-03-2006, 20:01

Komisja Europejska ogłosiła w środę, że Francja wciąż nie wypełniła swoich zobowiązań w dziedzinie rybołówstwa i w związku z tym ma zacząć płacić karę w wysokości prawie 58 mln euro za każde pół roku zwłoki, począwszy od lipca zeszłego roku.

Komisja Europejska ogłosiła w środę, że Francja wciąż nie wypełniła swoich zobowiązań w dziedzinie rybołówstwa i w związku z tym ma zacząć płacić karę w wysokości prawie 58 mln euro za każde pół roku zwłoki, począwszy od lipca zeszłego roku.

Trwający od wielu lat spór dotyczy wielkości oczek sieci połowowych i minimalnej dozwolonej wielkości ryby (przede wszystkim morszczuka), która może być łowiona.

Karę nałożył na Francję w lipcu ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości UE - nakazał zapłatę 20 mln euro za poważne i uporczywe naruszanie przez ponad 10 lat prawa unijnego, a także - prawie 58 mln euro za każde pół roku zwłoki we wdrożeniu przepisów. Do środy Francja nie płaciła tej kary, bo Komisja cierpliwie czekała, aż wypełni swoje zobowiązania.

W styczniu KE uznała, że Francja zrobiła postępy, ale nie są one wystarczające.  

Już w 1991 r. Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że Francja łamała prawo wspólnotowe w latach 1984-87, powstrzymując się od prowadzenia kontroli, które gwarantowałyby respektowanie unijnych wymiarów poławianych ryb.

W środę po południu władze w Paryżu oświadczyły, że zamierzają się odwołać od decyzji KE i że kara jest "nadmierna" i "niesprawiedliwa".

Katarzyna Rumowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane