KE gotowa zamknąć sprawę UniCredit przeciwko Polsce

opublikowano: 01-02-2007, 16:04

KE chce zamknąć wszczęte w marcu zeszłego roku postępowanie przeciwko Polsce w związku z blokowaniem fuzji banków Pekao SA i BPH.

Komisja Europejska (KE) chce zamknąć wszczęte w marcu zeszłego roku postępowanie przeciwko Polsce w związku z blokowaniem fuzji banków Pekao SA i BPH należących do włoskiego UniCredit - zapowiedział w środę unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy.

"Praktycznie sprawa ma się ku końcowi - powiedział komisarz na konferencji prasowej. - Chcemy zakończyć tę sprawę. Trwa ona już zbyt długo".

Dodał, że czeka jeszcze tylko na opinię służb komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, która wielokrotnie wyrażała przekonanie, iż blokując fuzję Polska wkroczyła w uprawnienia KE jako unijnego urzędu antymonopolowego, który ma w UE wyłączną kompetencję do zatwierdzania tego rodzaju połączeń.

Komisarz Kroes miała za złe polskiemu rządowi blokowanie fuzji Pekao SA - BPH, bowiem KE zatwierdziła ją w październiku 2005 r., wraz z wydaniem zgody na fuzję właścicieli tych banków - UniCredit i HVB. W odróżnieniu od komisarza McCreevy'ego, komisarz Kroes nie wszczęła jednak oficjalnej procedury przeciwko Polsce, ograniczając się na razie do wielokrotnych, surowych ostrzeżeń.

Rozpoczynając swoją procedurę, która mogła zaprowadzić Polskę przez unijny trybunał w Luksemburgu, Charlie McCreevy wyraził przekonanie, że Polska nie mogła powoływać się na umowę prywatyzacyjną Pekao SA, która zakazywała włoskiemu inwestorowi angażowania się w Polsce w działalność gospodarczą, konkurencyjną wobec Pekao SA.

Komisarz uznał to za złamanie fundamentalnej zasady swobody przepływu kapitałów w UE.

W kwietniu ub.r. polski rząd podpisał z UniCredit porozumienie w sprawie fuzji Pekao SA z BPH. Zakłada ono m.in., że z sieci BPH zostanie wydzielonych 200 oddziałów wraz z klientami, usługami i marką BPH. Bank ten być sprzedany.

W miniony piątek UniCredit poinformował, że inwestorzy zainteresowani kupnem tzw. mini-BPH rozpoczęli due diligence (badanie kondycji finansowej) banku i po jego zakończeniu złożą oferty wiążące. WZA Pekao i BPH w sprawie podziału banku odbędzie się w drugiej połowie marca. UniCredit planuje, iż zakończenie podziału BPH nastąpi w drugim kwartale, a proces jego sprzedaży w drugiej połowie roku. Według wcześniejszych informacji, inwestor dla mini-BPH ma zostać wybrany do kwietnia 2007 roku.

Z nieoficjalnych informacji prasowych wynika, że badanie kondycji finansowej mini-BPH rozpoczęło pięć podmiotów. W sobotnim wydaniu "Parkiet" napisał, że wśród starających się o polski bank są m.in. General Electric, Raiffeisen International, BNP Paribas i belgijska grupa KBC (inwestor strategiczny Kredyt Banku). Na rynku mówi się też o hiszpańskim Santander. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane