KE hojna w udzielaniu pozwoleń na handel emisjami gazami cieplarnianymi

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-05-2006, 12:10

Komisja Europejska opublikowała w poniedziałek pierwszy raport z funkcjonowania unijnego systemu handlu emisjami dwutlenkiem węgla. Wynika z niego, że KE wydała poszczególnym krajom za dużo pozwoleń na emisje, co spowodowało, że ceny limitów na emisję gazu spadły.

Komisja Europejska opublikowała w poniedziałek pierwszy raport z funkcjonowania unijnego systemu handlu emisjami dwutlenkiem węgla. Wynika z niego, że KE wydała poszczególnym krajom za dużo pozwoleń na emisje, co spowodowało, że ceny limitów na emisję gazu spadły.

    Oznacza to, że w pierwszym roku funkcjonowania system się nie sprawdził.

    Ideą systemu, do którego wciąż nie włączyła się Polska, jest ograniczenie zanieczyszczenia atmosfery gazami cieplarnianymi i powstrzymanie globalnego ocieplenia klimatu.

    Z przedstawionych w poniedziałek danych wynika, że KE przyznała zbyt dużo pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. 21 krajów, które uczestniczą w systemie, wyemitowało w roku 2005 o 44 mln ton mniej tego gazu, niż pozwoliła im KE.

    Kraje otrzymały pozwolenia na emisję w ciągu roku ponad 1.829 milionów ton dwutlenku węgla. Wyemitowały jednak "tylko" 1.785 mln ton. 

    Oznacza to, że nie musiały handlować emisjami. To spowodowało, że ceny limitów znacząco spadły, a także zabrakło zachęt do ograniczenia emisji. Według poniedziałkowego "Financial Times" cena za tonę emisji dwutlenku węgla spadła z 30 do 9 euro.

    System funkcjonuje od 1 stycznia ubiegłego roku. Przedsiębiorstwa handlują uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, otrzymanymi od swoich władz, którym określony limit emisji przydzieliła Komisja Europejska. System zakładał, że firmy, które wyczerpały swój limit, będą musiały dokupić kwotę na rynku (albo zmienić technologię na bardziej przyjazną środowisku).

    System działa w pięciu branżach: energetyce, metalurgii, produkcji szkła, cementu i papieru.

    Każdy kraj członkowski został zobowiązany do utworzenia krajowego rejestru elektronicznego umożliwiającego handel. W kwietniu Komisja Europejska poinformowała, że z powodu braku rejestru w Polsce, wszczęła wobec Warszawy dwa postępowania, które mogą znaleźć finał przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

    Poza Polską, system nie działa także na Cyprze, Malcie i Luksemburgu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KE hojna w udzielaniu pozwoleń na handel emisjami gazami cieplarnianymi