KE i Austria gotowe wyjaśnić wątpliwości Polski w sprawie VAT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-01-2006, 20:03

W reakcji na wtorkowe wystąpienie wicepremier, minister finansów Zyty Gilowskiej Komisja Europejska i Austria zadeklarowały, że są gotowe wyjaśnić wszelkie wątpliwości Polski dotyczące obniżonych stawek VAT w UE i w ten sposób doprowadzić do blokowanego na razie przez Polskę porozumienia, uzgodnionego w zeszłym tygodniu.

W reakcji na wtorkowe wystąpienie wicepremier, minister finansów Zyty Gilowskiej Komisja Europejska i Austria zadeklarowały, że są gotowe wyjaśnić wszelkie wątpliwości Polski dotyczące obniżonych stawek VAT w UE i w ten sposób doprowadzić do blokowanego na razie przez Polskę porozumienia, uzgodnionego w zeszłym tygodniu.

    Rzeczniczka unijnego ministra finansów Laszlo Kovacsa, Maria Asimakopulu, powiedziała PAP, że "Komisja Europejska jest gotowa wsłuchać się we wszystkie polskie wątpliwości i je wyjaśnić". Także Austria, która jako kraj przewodniczący UE dąży do zawarcia porozumienia, zapewnia, że jest otwarta na rozmowy z Polską. "Bardzo nam zależy, byśmy się zgodzili z Polską co do interpretacji wszystkich zapisów porozumienia" - powiedział PAP rzecznik austriackiego przedstawicielstwa przy UE Nikola-Johannes Donig.

    Dzięki dalszym rozmowom - oświadczyło z kolei austriackie Ministerstwo Finansów - "Polska będzie miała możliwość, w imię europejskiej solidarności, mimo wszystko zaakceptować propozycję kompromisu, na którą zgodziły się już wszystkie pozostałe kraje członkowskie".

    Zyta Gilowska przedstawiła na wtorkowej konferencji prasowej dwa postulaty: generalny przegląd obowiązujących w UE okresów przejściowych na niższe stawki VAT, co stałoby się punktem wyjścia debaty na ten temat na forum UE, oraz sprecyzowanie, co oznacza proponowana Polsce ulga w stawce VAT w związku ze stosowaniem unijnych przepisów o "budownictwie społecznym".

    Asimakopulu przypomniała, że zapis o przeglądzie w połowie 2007 roku obowiązujących w UE niższych stawek VAT oraz ich efektach społeczno-ekonomicznych znalazł się w treści porozumienia sprzed tygodnia, na które Polska - jako jedyny kraj UE - dotąd się nie zgodziła.

    "Być może jest to kwestia języka, różnic interpretacyjnych. Wszystko to jesteśmy gotowi z Polską wyjaśnić" - zapewniła rzeczniczka.

    Przypomniała także, że chcąc zachować prawo do stosowania niższej stawki VAT po 2007 roku (kiedy wygaśnie ulga zagwarantowana w traktacie akcesyjnym) Polska może skorzystać z istniejącej już teraz możliwości bezterminowego objęcia niższą stawką VAT budownictwa społecznego. List w tej sprawie do Gilowskiej skierował w poniedziałek komisarz Kovacs.

    Rzeczniczka nie wykluczyła, że na prośbę Polski Komisja Europejska wyda deklarację, jak należy rozumieć termin "budownictwo społeczne", rozwiewając wątpliwości co do interpretacji jednej z pozycji tzw. załącznika H dyrektywypodatkowej, którego obecny spór nie dotyczy.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Gilowska powiedziała na konferencji, że strona polska jest zainteresowana "możliwościami rozumienia terminu budownictwo społeczne. Chcemy wiedzieć, na ile ta definicja jest trwała" - powiedziała. Zaznaczyła, że w swoim liście komisarz Kovacs "dał interesującą wykładnię załącznika H".

    Komisarz napisał, że w gruncie rzeczy chodzi o definicję budownictwa społecznego. "Na przykład Polska mogłaby określić, że wszystkie domy, gdzie jest więcej niż jedno mieszkanie, miałyby charakter społeczny" - napisał. Podpowiedział też inne rozwiązanie: za "społeczne" uznać budownictwo mieszkań, jeśli koszt budowy nie przekracza 100 tys. euro. Chodzi tylko o to, by pod kryteria "społeczne" nie podpadały luksusowe wille albo domy letnie.

    "Komisja Europejska gotowa jest rozwiać wszelkie wątpliwości Polski w duchu porozumienia sprzed tygodnia, a także listu komisarza Kovacsa" - powiedziała Asimakopulu.

    W poniedziałek wicepremier Gilowska poinformowała, że rząd podtrzymuje negatywne stanowisko wobec propozycji Austrii dotyczącej przedłużenia okresów stosowania obniżonych stawek VAT na niektóre towary i usługi. Porozumienie w tej sprawie miało zapaść w miniony wtorek podczas spotkania ministrów finansów w Brukseli.

    Obniżone stawki VAT obowiązywały w 9 krajach "starej" Unii do końca 2005 r. Krajom tym zależy na formalnym przedłużeniu stawek o kolejne 5 lat, gdyż stosują je nadal, za co grozi postępowanie karne ze strony KE. Polska chciała w zamian przedłużenia obecnie obowiązujących stawek VAT na nowe mieszkania, na co nie otrzymała zgody.

    W poniedziałkowym komunikacie wicepremier podkreśliła, że intencją polskiego rządu nie jest uniemożliwienie kompromisu. "W najmniejszym stopniu nie zamierzamy blokować dążenia do porozumienia i szkodzić interesom państw UE" - oświadczyła.

    W oficjalnym komunikacie strony austriackiej poinformowano we wtorek, że minister finansów Karl-Heinz Grasser "z rozczarowaniem" przyjął komunikat Zyty Gilowskiej oraz "był tym bardziej zaniepokojony i zirytowany, że propozycja nie ma dla Polski żadnych negatywnych skutków". "To nie do zaakceptowania" - podkreślono.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane