KE i MTV rozpoczęły kampanię ds. walki ze zmianą klimatu

PAP
opublikowano: 15-07-2009, 19:09

Komisja Europejska i kanał muzyczny MTV rozpoczęły w środę wspólną kampanię, mającą na celu uwrażliwienie młodzieży na  zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi i zmobilizowanie jej w okresie poprzedzającym grudniową konferencję w Kopenhadze w sprawie zmian klimatu.

"Dzisiejsza młodzież będzie pierwszą grupą, która zostanie dotknięta przez efekt zmian klimatycznych (...)", w tym wzrost temperatur i podnoszenie się poziomu mórz. "Inicjatywy tego typu (jak kampania KE i MTV - PAP) są kluczowe, ponieważ młodzi stanowią niezwykle istotną grupę nacisku" - oświadczył w komunikacie unijny komisarz ds. środowiska naturalnego Stawros Dimas.

Kampania "Play to Stop - Europe for Climate" - przygotowana m.in. w postaci telewizyjnych spotów, programów publicystycznych i wywiadów z gwiazdami na temat globalnego ocieplenia - potrwa pół roku i zostanie przeprowadzona w 11 krajach: w Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii, na Węgrzech, we Włoszech, w Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Jak wynika z opublikowanego w środę badania opinii publicznej, podczas gdy młodzi postrzegają zmiany klimatyczne jako jeden z najpoważniejszych problemów na świecie, "tylko 51 proc. osób w wieku 15-24 lat podjęło jakiekolwiek działania, żeby walczyć z tym zjawiskiem, co stanowi najniższy odsetek wśród wszystkich grup wiekowych".

W ramach kampanii odbędą się trzy koncerty transmitowane w MTV. Pierwszy, z udziałem amerykańskiego wokalisty i kompozytora Moby'ego, odbędzie się 20 sierpnia w Sztokholmie podczas Światowego Tygodnia Wody. Dwa następne odbędą się we wrześniu w Budapeszcie (w czasie Tygodnia Mobilności) i w grudniu w Kopenhadze (w czasie konferencji w sprawie zmian klimatu). Na razie nie wiadomo, kto będzie gwiazdą tych dwóch koncertów.

W trakcie kampanii na stronie internetowej www.mtvplay4climate.eu młodzież może wymieniać poglądy na temat zmian klimatu i środowiska naturalnego oraz wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą będzie wejściówka na koncert Moby'ego

Kopenhaska konferencja w sprawie zmian klimatu rozpocznie się 7 grudnia. Jej celem jest zawarcie nowego ogólnoświatowego porozumienia w sprawie zmian klimatu, które byłoby kontynuacją wygasającego w 2012 roku Protokołu z Kioto.

W grudniu 2008 roku Unia Europejska przyjęła zintegrowany pakiet działań w dziedzinie energii i zmian klimatu. Zobowiązała się, że do 2020 roku zredukuje ilość gazów cieplarnianych o 20 proc. (a nawet 30 proc. w przypadku zawarcia odpowiedniego porozumienia międzynarodowego), zmniejszy o 20 proc. zużycie energii dzięki lepszej efektywności energetycznej i zwiększy do 20 proc. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane