KE: jesteśmy gotowi zażądać pilnego wstrzymania prac w dolinie Rospudy

PAP
17-07-2007, 14:00

Komisja Europejska jest gotowa zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie pilnego nakazu wstrzymania prac w  dolinie Rospudy, które mają być kontynuowane od sierpnia - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka KE ds. środowiska Barbara Helfferich.

"Jesteśmy przygotowani, by wysłać do Trybunału list z prośbą o wydanie natychmiastowego nakazu, jak tylko wiadomo będzie, że Polska kontynuuje prace wstrzymane na okres ochronny lęgu ptaków. List jest gotowy" - powiedziała rzeczniczka, proszona o reakcję na zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że w sierpniu rozpoczną się prace ziemne i budowlane nad Rospudą na chronionym obszarze Natura 2000.

31 lipca kończy się termin ochronny lęgu ptaków. Prace przy budowie obwodnicy Augustowa trwają już od strony Białegostoku na odcinku 5 km. Za kilka dni mają ruszyć prace od strony Suwałk. Planom poprowadzenia obwodnicy przez dolinę rzeki Rospudy sprzeciwiają się ekolodzy oraz Komisja Europejska, która pozwała z tego powodu Polskę do unijnego Trybunału w Luksemburgu.

Jeszcze przed ostatecznym wyrokiem, na wniosek KE Trybunał może wydać natychmiastowy nakaz wstrzymania prac, by uniknąć nieodwracalnych szkód w środowisku naturalnym.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KE: jesteśmy gotowi zażądać pilnego wstrzymania prac w dolinie Rospudy