KE kontroluje stosowane środki ostrożności w związku z ptasią grypą

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-02-2006, 13:59

Komisja Europejska kontroluje wprowadzanie środków ochronnych przez kraje UE, w których pojawiły się przypadki ptasiej grypy - poinformowano w poniedziałek w Brukseli.

Komisja Europejska kontroluje wprowadzanie środków ochronnych przez kraje UE, w których pojawiły się przypadki ptasiej grypy - poinformowano w poniedziałek w Brukseli.

    Rzecznik unijnego komisarza ds. zdrowia Markosa Kyprianu, Philip Tod ponownie przypomniał, że w krajach, w których pojawiły się przypadki ptasiej grypy, wprowadzane są wszystkie możliwe środki ostrożności.

    W całej UE obowiązują w tym zakresie te same zasady. Wokół miejsc, gdzie znaleziono ptaki zainfekowane wirusem, tworzona jest trzykilometrowa ścisła strefa ochronna i 10-kilometrowy obszar, w którym panują ograniczenia w ruchu ludzi.

    Poza tym, w strefach ochronnych wszystkie ptaki domowe muszą być trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Przeprowadzana jest też dezynfekcja. Zabroniony jest transport drobiu z obszarów ochronnych i wysyłanie z tych terenów jajek i mięsa.

    Tod pytany o to, czy KE rozważa wprowadzenie innych metod ochronnych, odparł, że sytuacja jest cały czas monitorowana przez ekspertów i w razie konieczności będą mogły być podejmowane inne działania.

    Rzecznik przypomniał, że komisarz Kyprianu  podkreślał w ostatnich dniach, że "UE nie może być zaskoczonarozprzestrzenianiem się wirusa na inne kraje Wspólnoty i musi być przygotowana na zwalczanie wirusa". 

    Łabędzie zainfekowane śmiertelnym dla człowieka wirusem ptasiej grypy H5N1 znaleziono dotąd w Grecji i Włoszech; w Słowenii znaleziono martwego łabędzia zakażonego mniej groźnym dla ludzi wirusem H5. Najgorszą odmianę wirusa wykryto także u ptaków w nienależącej do Unii Bułgarii. W związku z tym wprowadzono zakaz importu mięsa drobiowego i innych produktów drobiowych z tego kraju do UE.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane