KE na razie nie planuje działań w związku z kryzysem gazowym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-01-2006, 13:58

Komisja Europejska śledzi rozwój kryzysu związanego z odcięciem dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę, ale na razie nie planuje podjęcia działań w tej sprawie - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka KE Mireille Thom.

Komisja Europejska śledzi rozwój kryzysu związanego z odcięciem dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę, ale na razie nie planuje podjęcia działań w tej sprawie - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka KE Mireille Thom.

    "W dalszym ciągu ustalamy, jaka jest sytuacja - powiedziała Thom. - Ponieważ nie mamy jeszcze pełnego obrazu sytuacji, nie można mówić o podjęciu jakichkolwiek działań. Byłoby to przedwczesne".

    Jej zdaniem, podjęcie ewentualnych kroków wymaga czasu, bowiem sytuacja jest "skomplikowana", a w kryzys "zaangażowanych jest wiele stron".

    Rzeczniczka zaznaczyła, że w szczególności przedwczesne jest mówienie o ewentualnej mediacji Unii Europejskiej w sporze cenowym pomiędzy Kijowem a Moskwą, którego efektem było odcięcie gazu dla Ukrainy i zmniejszenie ilości gazu dostarczanego innym odbiorcom w Europie.

    Wicekanclerz Austrii Hubert Gorbach wyraził w poniedziałek przekonanie, że  taka mediacja nie jest sprawą pilną. Od Nowego Roku Austria sprawuje półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej.

    Mireille Thom przypomniała, że w środę w Brukseli zbiorą się eksperci ds. energetyki 25 krajów UE, by ocenić sytuację i zaplanować podjęcie ewentualnych wspólnych działań.

    Reagując na odcięcie dostaw gazu na Ukrainę Komisja Europejska ograniczyła się na razie do wyrażenia zaniepokojenia tym, że Moskwie i Kijowowi nie udało się dojść do porozumienia w sprawie cen i w porę zapobiec kryzysowi.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane