KE: Nowa domena internetowa ".eu" od piątku dostępna dla wszystkich

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-04-2006, 18:43

Od godziny jedenastej w piątek każdy mieszkaniec UE będzie mógł złożyć wniosek o rejestrację strony internetowej na nowej domenie ".eu". Dotychczas takie wnioski mogły składać jedynie firmy i instytucje publiczne, i robiły to chętnie: od grudnia wpłynęło ponad 300 tys. wniosków.

Od godziny jedenastej w piątek każdy mieszkaniec UE będzie mógł złożyć wniosek o rejestrację strony internetowej na nowej domenie ".eu". Dotychczas takie wnioski mogły składać jedynie firmy i instytucje publiczne, i robiły to chętnie: od grudnia wpłynęło ponad 300 tys. wniosków.

Z wnioskami o rejestrację nazwy swojej strony internetowej należy się spieszyć, ponieważ obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Raczej nie będzie już można wykorzystać nazw takich tak "sex.eu" czy "biznes.eu", ponieważ do tej pory ubiegano się o nie najczęściej.

A właśnie to, aby nazwa nie była już zajęta przez kogoś innego, jest jednym z oczywistych warunków pomyślnej rejestracji. Nazwa musi się składać z minimum dwóch znaków wybranych spośród liter od a do z, cyfr od 0 do 9 oraz ewentualnie łącznika "-".

Domeną zarządza rejestrator - belgijsko-włosko-szwedzka organizacja non profit EURid. Na jej stronie internetowej www.eurid.org można znaleźć listę rejestratorów z poszczególnych krajów, którzy udostępniają usługę.

Rejestracja kosztuje 10 euro, ale trzeba też ponieść koszt marży nałożonej przez wybranego administratora.

Komisja Europejska chce, by domena ".eu" dorównała pod względem popularności domenie ".com". Dlatego bardzo zachęca do zainteresowania się nową inicjatywą, publikując na stronie www. http://europa.eu.int/information_society/policy/doteu/press/index_en.htm szereg informacji, a także różne wersje plakatów popularyzujących domenę.

Polskich użytkowników internetu ma przekonać plakat (pisownia oryginalna): "Działasz w Europie? Pokarż to!".

Katarzyna Rumowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KE: Nowa domena internetowa ".eu" od piątku dostępna dla wszystkich