KE odrzuca propozycje Microsoftu o ograniczenie władzy kuratora

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-03-2005, 17:52

Komisja Europejska odrzuciła w środę propozycję amerykańskiego giganta oprogramowania komputerowego Microsoft, aby UE ograniczyła władzę unijnego kuratora nadzorującego przestrzeganie przez Microsoft przepisów o konkurencji.

Komisja Europejska odrzuciła w środę propozycję amerykańskiego giganta oprogramowania komputerowego Microsoft, aby UE ograniczyła władzę unijnego kuratora nadzorującego przestrzeganie przez Microsoft przepisów o konkurencji.

W ubiegłym roku koncern został zobowiązany przez kuratora do przedstawienia informacji o swym oprogramowaniu, na co firma Billa Gatesa nie wyraziła zgody.

Unijny trybunał w Luksemburgu nałożył w marcu zeszłego roku na Microsoft grzywnę w wysokości 479 milionów euro, jako karę za łamanie przepisów chroniących konkurencję. Microsoft grzywnę zapłacił w lipcu 2004 r.

Ponadto Komisja Europejska nakazała światowemu liderowi oprogramowania komputerowego zaoferowanie klientom "odchudzonej" wersji Windows, pozbawionej aplikacji Media Player, służącej odtwarzaniu plików audio i wideo.

Firma miała także przedstawić "pełne i dokładne" informacje o swym oprogramowaniu dla serwerów, aby twórcy konkurencyjnego software'u mogli zapewnić całkowitą kompatybilność swoich produktów z serwerami i komputerami używającymi programów Microsoftu.

W minionym tygodniu Komisja Europejska orzekła, że Microsoft nie wypełnił tego zobowiązania i zagroziła nałożeniem na firmę dodatkowej kary w wysokości 5 procent dziennych obrotów - około 5 milionów dolarów dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane