KE odrzuciła skargę FAKRO na duńską firmę Velux

PAP
opublikowano: 18-06-2018, 13:47
aktualizacja: 18-06-2018, 13:47

Komisja Europejska odrzuciła skargę złożoną przez polską spółkę FAKRO na duńskie przedsiębiorstwo Velux, które – zdaniem polskiej grupy – naruszyło unijne przepisy antymonopolowe. Obie firmy zajmują się produkcją okien dachowych.

"Komisja zbadała bardzo dokładnie podnoszone zarzuty i na podstawie analizy zebranych informacji stwierdziła, że nie dowodzą one, iż Velux naruszył unijne przepisy antymonopolowe" – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik KE Ricardo Cardoso.

Zaznaczył, że ocena Komisji oparta została na "bezstronnej ocenie faktów i (przepisów) prawa" oraz wskazuje, że jest "mało prawdopodobne", iż dalsze dochodzenie KE doprowadziłoby do stwierdzenia naruszenia reguł konkurencji.

Komisja poinformowała FAKRO o swojej decyzji.

FAKRO zwróciło się do KE w sprawie nadużywania pozycji rynkowej przez konkurencyjną duńską grupę Velux jeszcze w 2012 r. Bruksela nie wszczęła jednak postępowania; w 2015 r. przekazała polskiej spółce notyfikację wstępnego zamiaru odrzucenia skarg.

Spór nowosądeckiej firmy ze światowym potentatem toczy się od dekady. Już w 2007 roku polska firma zarzuciła Veluxowi stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych, z powodu których FAKRO miało ograniczone możliwości oferowania swoich produktów w znacznej części Europy Zachodniej.

Jednym z zarzutów wobec Veluxu jest stosowanie tzw. drapieżnych cen. Chodzi o to, że duński koncern miał zdaniem FAKRO sprzedawać swoje produkty poniżej kosztów ich produkcji, żeby uniemożliwić polskiemu konkurentowi wejście na dany rynek. Velux zapewnia, że zarzuty są bezpodstawne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / KE odrzuciła skargę FAKRO na duńską firmę Velux