KE ostrzegła osiem krajów odnośnie poziomu wydatków

opublikowano: 20-11-2019, 12:52

Włochy i Francja są zagrożone naruszeniem zasad fiskalnych Unii Europejskiej, ostrzegła Komisja Europejska. Organ wykonawczy twierdzi, że tylko kraje o zdrowej pozycji budżetowej powinny wspierać ekspansywną politykę.

Komisja Europejska uważa, że plany wydatków na 2020 r. w ośmiu krajach są „zagrożone niezgodnością”. Oprócz Francji i Włoch wymieniono także Belgię, Hiszpanię, Portugalię, Słowenię, Słowację i Finlandię.

Euro, banknoty, gotówka
Zobacz więcej

Euro, banknoty, gotówka Bloomberg

Plany budżetowe dla tych krajów „mogą spowodować znaczne odchylenie od ścieżek dostosowań do odpowiedniego średniookresowego celu budżetowego – oceniła KE.

Przy okazji wezwano kraje dysponujące przestrzenią fiskalną do inwestowania w obliczu rosnącego ryzyka gospodarczego. Dotyczy to przede wszystkim Niemiec i Holandii. Komisja podtrzymała wcześniejsze zarzutu, że oba kraje robią to do pewnego stopnia, i uważa, że  powinny zrobić w tym kierunku jeszcze więcej.

Ostrzeżenie dotyczące budżetu Francji pojawia się po tym, jak prezydent Emmanuel Macron zwiększył wydatki i obniżył podatki w odpowiedzi na protest „Żółtych Kamizelek”, które wstrząsnęły tym krajem. Tymczasem dla Włoch aktualna ocena KE oznacza co najmniej poprawę w stosunku do ostrego sporu z ubiegłego roku, który doprowadził niemal do wszczęcia  postępowania dyscyplinarnego przeciwko Rzymowi.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu