KE otrzymała dokumenty od MRR ws. odblokowania pieniędzy UE na drogi

PAP
18-02-2013, 12:18

Komisja Europejska otrzymała w piątek późnym wieczorem dokumenty od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ws. odblokowania unijnych pieniędzy na budowę dróg. Komisja je teraz analizuje - poinformowała PAP rzeczniczka KE ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler.

Wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło poinformował w czwartek PAP, że w piątek jego resort przekaże KE komplet dokumentów potrzebnych do odblokowania unijnych pieniędzy na budowę dróg. Jego zdaniem MRR wypełniło już zobowiązania wysunięte przez KE.

Chodzi o 3,5 mld zł na inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej, których refundację wstrzymała pod koniec zeszłego roku Komisja Europejska.

KE wskazywała wówczas, że przy współfinansowanych z funduszy unijnych inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości, polegających na zmowie przetargowej wykonawców. KE zapowiedziała, że do czasu ich wyjaśnienia, nie będą refundowane także dalsze polskie wnioski o płatność. Pozostałe środki UE na projekty zakontraktowane przez GDDKiA to ok. 4 mld euro.

Na początku lutego z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem spotkali się polscy ministrowie rozwoju regionalnego i transportu. Komisarz zapewnił wtedy, że gdy KE otrzyma od Polski wyjaśnienia, to "wstrzymanie środków zostanie zniesione".

Zdziebło ocenił, że zablokowane pieniądze wpłyną prawdopodobnie do Polski na przełomie lutego i marca. "Komisarz Hahn obiecał, że w ciągu dwóch tygodni od przekazania przez stronę polską dokumentów, sprawa zostanie ostatecznie zakończona, a pieniądze odblokowane. Trzymamy więc pana komisarza za słowo" - mówił.

Komisja domaga się od Polski m.in. przeglądu wszystkich inwestycji drogowych realizowanych przez GDDKiA, które otrzymały dofinansowanie unijne, a także potwierdzenia, że nie doszło przy ich realizacji do zmowy przetargowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / KE otrzymała dokumenty od MRR ws. odblokowania pieniędzy UE na drogi