KE podejrzewa producentów ciężarówek o zmowę cenową

PAP
opublikowano: 20-11-2014, 20:27

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że podejrzewa zmowę cenową wśród producentów ciężarówek dużej i średniej wielkości w UE, co byłoby złamaniem unijnych zasad konkurencji. KE nie informuje jednak, których firm dotyczy postępowanie.

"Komisja podejrzewa, że niektóre firmy produkujące ciężarówki dużej i średniej wielkości uzgadniali swoją politykę cenową w Europejskim Obszarze Gospodarczym" (kraje UE oraz Islandia, Norwegia i Liechtenstein) - powiedziała na konferencji prasowej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Komisarz nie wymieniła z nazwy tych producentów, ale poinformowała, że postępowanie dotyczy "dużej liczby firm", do których wysłano pisemne zastrzeżenia. Niemiecka agencja informacyjna DPA poinformowała, że firmy Daimler, Volvo i MAN potwierdziły, iż w ich siedzibach miały miejsce przeszukania. Już w styczniu 2011 r. Komisja rozpoczęła niezapowiedziane inspekcje w sektorze samochodów ciężarowych.

Wysłanie przez KE pisemnych zastrzeżeń do firm to formalny krok w dochodzeniu dotyczącym podejrzeń o naruszenie prawa konkurencji. Komisja informuje zainteresowane strony na piśmie o zarzutach wobec przedsiębiorców, a ci mają prawo się do nich ustosunkować.

Jeśli podejrzenia Komisji się potwierdzą, firmom grożą wysokie kary finansowe, sięgające 10 procent ich rocznych obrotów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane