KE podważa zakaz obrotu nasionami roślin genetycznie modyfikowanych w Polsce

(Marek Druś)
opublikowano: 12-10-2006, 15:28

Komisja Europejska (KE) zakwestionowała w czwartek jako niezgodną z prawem UE przyjętą przez polski parlament ustawę o nasiennictwie, która zakazuje dopuszczenia do obrotu w Polsce nasion roślin genetycznie modyfikowanych (GMO).

Komisja Europejska (KE) zakwestionowała w czwartek jako niezgodną z prawem UE przyjętą przez polski parlament ustawę o nasiennictwie, która zakazuje dopuszczenia do obrotu w Polsce nasion roślin genetycznie modyfikowanych (GMO).

Sprawa może znaleźć finał przed unijnym trybunałem w Luksemburgu.

Sejm wpisał do ustawy zakaz importu i handlu nasionami GMO, argumentując, że Polska ma być krajem wolnym od roślin zmodyfikowanych genetycznie. Zdaniem KE, taki przepis jest nie do zaakceptowania, bowiem obejmuje także materiał siewny dopuszczonego do obrotu na szczeblu unijnym.

"Jeszcze przed przyjęciem ustawy przez Sejm Polska była informowana, że nowa legislacja jest niezgodna z unijnym prawodawstwem. Jest ona za bardzo restrykcyjna" - powiedział PAP Philip Tod, rzecznik odpowiedzialnego za zdrowie i ochronę konsumentów komisarza UE Markosa Kyprianu.

Także Urząd Komitetu Integracji Europejskiej ostrzegał, że uchwalona ustawa jest niezgodna z prawem UE. Unijna dyrektywa z 2001 roku stanowi, że państwa członkowskie UE nie mogą zakazywać, ograniczać i utrudniać wprowadzenia do obrotu GMO, jeśli zostały one dopuszczone na szczeblu unijnym.

Odstępstwa od tej zasady są możliwe, jeśli kraj członkowski przedstawi wyniki badań wskazujące, że organizmy modyfikowane genetycznie mogą stwarzać ryzyko dla zdrowia ludzkiego lub środowiska naturalnego. Wtedy może on ubiegać się o zgodę na tymczasowe ograniczenie lub zakazanie stosowania lub sprzedaży produktów GMO.

Tymczasem rządowy projekt ustawy Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych przewiduje, że wprowadzenie do obrotu na terenie Polski organizmów genetycznie zmodyfikowanych będzie wymagało udowodnienia, że są one nieszkodliwe dla ludzi i środowiska. Uprawa na skalę przemysłową ma być zakazana.

Projekt, który w założeniu ma dostosować polskie przepisy do prawa UE, odzwierciedla stanowisko rządu, że Polska ma być krajem wolnym od GMO.

Inga Czerny i Michał Kot

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KE podważa zakaz obrotu nasionami roślin genetycznie modyfikowanych w Polsce